DOLAR 32,8349 0.19%
EURO 35,1647 0.2%
ALTIN 2.449,95-0,31
BITCOIN 2154695-0,77%
Ağrı
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mehmet Metiner: “Kürt Sorunu Diyarbakır Meydanında Çözüldü”

Mehmet Metiner: “Kürt Sorunu Diyarbakır Meydanında Çözüldü”

ABONE OL
16:35 | 18 Aralık 2022 16:35
Mehmet Metiner: “Kürt Sorunu Diyarbakır Meydanında Çözüldü”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Türkiye Yüzyılı’nda Kürtler” başlıklı panelde konuşan AK Parti eski Milletvekili Mehmet Metiner, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürt sorununu çözdüğünü öne sürerek, Erdoğan’a düşmanlık eden Kürt’ün Kürtlüğü şüpheli olduğunun altını çizdi.

Demokrasi ve Birlik Derneği (DEMBİR-DEM) Genel Başkanı AK Parti eski Milletvekili Mehmet Metiner, ‘Türkiye Yüzyılı’nda Kürtler’ isimli bir panel düzenledi.

İstanbul Üsküdar’daki Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen panele, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, DEMBİR-DER Genel Başkanı Mehmet Metiner ve Öğretim Üyesi Siyaset Bilimci Doç. Dr. Abdurrahman Babacan konuşmacı olarak katıldı.

Panelde konuşan Genel Başkan Mehmet Metiner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürt sorununu çözdüğünü savunarak, “Kürt sorununu Karadenizli bir yiğit çözdü. O yiğidin adı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Eğer bu ülkede bir Kürt, Kürt inkarını, asimilasyonunu sonlandıran, 90’lı yıllarda beyaz Toroslar ile özdeşleşmiş, zulüm düzenini paramparça eden Recep Tayyip Erdoğan’a karşı düşmanlık yapıyorsa ey Kürt kardeşim bilesin ki, Erdoğan’a düşmanlık eden Kürt’ün Kürtlüğü şüphelidir. Böyle bir Kürt hassasiyeti olmaz.” dedi.

Kürtçenin kamusal alanda görünür kılındığını iddia eden Metiner, Kürtçe’yi tıpkı Arapça gibi devletin tanıdığını, bunun en önemli göstergesinin ise TRT Kürdi olduğunu açıkladı.

Konuşmasında anadil konusuna da değinen Başkan Metiner, “Kürt kardeşlerimizin de Türkçe’yi tıpkı Kürtçe gibi kendi anadilleri olarak gördüğüne inanıyoruz. Nedir bu resmi dil? Batı’ya ait ne kadar tanımlama varsa üzerimize boca etmişler. Tabelada Arapça yazılsa ne olur? Kürtçe yazılsa ne olur? Biz Türkçe’ye sadece resmi dilimiz olarak bakmıyoruz. Kürt kardeşlerimizin de Türkçe’yi tıpkı Kürtçe gibi kendi anadilleri olarak gördüğüne inanıyoruz. O yüzden yaşasın Türk ve Kürt kardeşliği diyoruz.” sözlerini kullandı.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de Kürt sorununun, en başta Türkiye’deki Kürtlerin, demokrasi ve özgürlük isteyenlerin ortak mücadelesiyle demokratik haklar açısından çözüldüğünü söyleyerek, “20 yılda demokratik haklar açısından Kürt meselesi esas olarak çözüldü. Türkiye’nin 20 yıl öncesine baktığımızda eşitsizlikler, ayrımcılıklar ve haksızlıklar vardı. Onları hep birlikte yaşadık. Ret ve inkar vardı. İstiklal Savaşımızda ret ve inkar yoktur.

Kürt sorunu, İsrail ve Amerika’nın sorununa dönüştü. Hepimizin mücadelesiyle, en başta da Türkiye’deki Kürtlerin, demokrasi ve özgürlük isteyenlerin ortak mücadelesiyle demokratik haklar açısından bu sorun çözüldü. İnkar kalktı. En çok inkar edenlerin bile artık bir hakikati kabul ettiğini görüyoruz. Ayrımcılıklar, hor görmeler kalktı. Kürtçeyle yazmak, öğrenmek amacıyla okulların ve enstitülerin oluşturulması gibi demokratik gelişmeleri beraber yaşadık.

Demokratik haklar açısından olay büyük ölçüde çözüldü. Tabii ki kalıntıları var. Bunları önümüzdeki süreçte halledeceğimiz zaten görülüyor. Bu arada başka bir etken devreye girdi. Doğrudan doğruya dünya ölçeğinde bir etken. Kürt sorunu, İsrail ve Amerika’nın sorununa dönüştü.” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.