DOLAR 28,8564 -0.26%
EURO 31,5137 -0.83%
ALTIN 1.892,32-0,46
BITCOIN 1087032-0,33%
Ağrı
-1°

KAPALI

06:30

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ağrı haritası

Ağrı haritası nerede ve Ağrı ilçelerinin detaylı listesi, şehre bağlı bulunan 8 adet ilçenin harita ve bilgileri, gps koordinatları ve önemli yerler

Ağrı, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir ildir. Adını kısmen sınırları içerisinde bulunan Ağrı Dağı’ndan almıştır. 1834 yılında bucak, 1869 yılında ilçe olan Ağrı, 1927 yılında il olmuştur.

Ağrı, Merkez, Diyadin, Doğubayazıt, Eleşkirt, Hamur, Patnos, Taşlıçay, Tutak olmak üzere 8 ilçesiyle Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Eski dönemlerde Karakilise, Ararat ve Karaköse olarak anılan şehir Orta Asya’dan gelen kavimlerin geçiş noktasında olmuştur. Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış, farklı kültürleri bünyesinde yaşamış onlarca tarihi yapıyla turizme önemli katkılar sağlamaktadır. İşte 1921 yılında Sovyetler Birliği ile yapılan antlaşmayla Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına dahil edilen Ağrı gezi rehberi…

İSHAK PAŞA SARAYI

Doğubayazıt’ ın 7 km. güney doğusunda, Eski Beyazıt’a ve ovaya hakim yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş bir saraydır. Birinci Dünya Savaşı’na kadar Bayazıt Sancağı bu saraydan yönetildi. Sarayın yapımına 1685 yılında Çıldır Atabeklerinden Çolak Abdi Paşa tarafından başlanılmış, Küçük İshak Paşa zamanında 1784’te (99 yılda) tamamlanmıştır. Mimarı, Ahıskalı ustalardır. 7.600 metrekarelik bir alan üzerine oturtulan saray, Topkapı Sarayı’ndan sonra ikinci teşkilatlı saraydır. Bir Osmanlı Dönemi Yapısı İshak Paşa Sarayı Görkemli özel mimarı yapısı, anıtsal taç kapıları, haremi, selamlığı, cami ve yüzlerce odası ile görülmeye değer bir şaheserdir. Halk arasında çeşitli efsanelere konu olan sarayın mimarı meçhuldür…

DOĞUBEYAZIT KALESİ

Doğubayazıt’ın 5km doğusunda, Eski Beyazıt’ın kuzeydoğusundaki Belleburç denilen yerde bulunmaktadır. Sarp bir kayalık üzerinde kurulmuş olan ve günümüzde harabe bir durumda bulunan kalenin ilk olarak ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Buradaki kaya mezarı M.Ö. 13 ile 9. yy. arası olarak tarihlendirilmiş ve Urartu döneminde kalenin adının Daryunk olduğunu belirtmiştir. Bayazıt şehrinin coğrafi konumu nedeniyle, kale tarih boyunca önemli görevler üstelenmiştir. Üç bölümden meydana gelen kalenin orta bölümünde mağaralar ve bir mabet kalıntısı bulunmaktadır. Kalenin çevresini kuşatan surlar yıkılmıştır.

BEYAZIT ESKİ CAMİİ

Doğubayazıt, 1514 Çaldıran Savaşı’ndan sonra I. Selim zamanında Osmanlı topraklarına katılmış, Doğubayazıt Kalesinin hemen yanında, merkezi kubbeli ve tek minareli Selim Camii de o dönemde yapılmıştır. 1687 yılında da onarıldığı belirtilmektedir. Caminin yer aldığı yamaç düzeltildikten sonra, duvar örülmek suretiyle düz bir teras oluşturulmuş ve üzerinde bu camii inşa edilmiştir. Kesme taştan yapılan bu camii, 15–20 metrex 15-20 metre boyutlarında, kara planlı ve tek kubbelidir. Tarihi caminin giriş kapısı, beden duvarları, mihrabı, son cemaat yeri, mihrabiyeleri, duvar payeleri, kubbeye geçiş sistemleri, duvarlardaki kemerler, pencereler ve minarenin yapımında bir sadelik göze çarpar. Bayazıt Camii kubbesinin çökme tehlikesinden dolayı, ziyaret ve ibadete kapalıdır.

MEYA(GÜNBULDU) MAĞARASI

Diyadin ilçe merkezine 12 km uzaklıktaki Günbuldu köyündedir. Antik bir kent görünümündeki yerleşim yerinde mağaralar ve tarihi kalıntılar köyün 400 m uzağında bulunmaktadır. Kayalara oyularak yapılmış, barınma yerleri, tapınak, ibadethane, oda ve mağaralar oldukça ilgi çekicidir. Barınak ve ibadethanelerde değişik inançların izleri görülmektedir.Oldukça tahrip edilmiş kentten, günümüze mihrap, haçlı taşlar ve mezarlar kalmıştır. Değişik inançların izlerine rastlanan bölgede birçok tapınak, barınma yeri, oda ve mağaralar vardır. Yapılan odalar özellikle tehlikelerden korunmak amacıyla kayalar üzerine inşa edilmiştir. Köklü bir tarihin yanı sıra önemli bir kültür değeri de bulunan şehirdeki bu bölgede, aynı zamanda Hz. Ali’nin atının ayak izleri olduğu tahmin edilen taşlar da bulunmaktadır.

AĞRI DAĞI

Türkiye’nin en yükseği olan Ağrı Dağı (5137 metre) sönmüş bir volkandır. Doğu Anadolu Volkan dizisi üzerinde yükselen bu dağ Ağrı Dağı, Ararat (Selçuklular döneminde; Eğri Dağ, resmi adıyla Büyük Ağrı Dağı), zirvesi 4 mevsim boyunca erimeyen kar ve takke buzulu ile kaplı bir dağdır. Türkiye’nin doğu ucunda, Ağrı ilinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Dağ, İran’ın 16 km batısında ve Ermenistan’ın da 32 km güneyindedir.