DOLAR 28,8603 -0.26%
EURO 31,6009 -0.54%
ALTIN 1.892,94-0,43
BITCOIN 1088546-1,67%
Ağrı
-1°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ağrı Barosu, avukata şiddeti kınadı!

Ağrı Barosu, avukata şiddeti kınadı!

ABONE OL
15:18 | 27 Eylül 2023 15:18
Ağrı Barosu, avukata şiddeti kınadı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ağrı Barosu Başkanı Av. Serdar Günakın ve baroya kayıtlı avukatlar Ağrı Adliyesi önünde bir araya gelerek avukatlara yönelik yapılan saldırıları kınadı.

Ağrı Barosu, avukatlara yönelik yapılan saldırıları ve son olarak geçtiğimiz günlerde Muğla Barosu’na kayıtlı Av. M. Erdal Çam’ın, Muğla’nın Bodrum ilçesinde öldürülmesi olayını yaptığı basın açıklamasıyla kınadı.

Türkiye Barolar Birliği ve avukatların 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği basın açıklaması öncesinde Ağrı Barosu’na kayıtlı avukatlar ile Baro Başkanı Av. Serdar Günakın, Ağrı Adliyesi önünde bir araya geldi.

Burada Ağrı Barosu adına açıklama yapan Av. Merve Sönmez, son yıllarda avukatlara yönelik gerçekleştirilen şiddet olaylarını tek tek sıralayarak, “Bu saydıklarımız, her gün ve yaşamın her alanında sistematik hâlde yaşanan avukata yönelik şiddetin, yaşam hakkına dönük ve can yakıcı çok sayıda örneğinden yalnızca birkaç tanesidir.” dedi.

Avukatların dava dosyalarında taraf değil, sadece vekil olduklarına dikkat çeken Sönmez, “Avukatlar; her geçen gün daha fazla öldürme, yaralama, tehdit, hakaret gibi saldırıların mağduru haline geliyor. Bazen sözlü bazen silahlı olan; bazen müvekkilden bazen karşı taraftan kaynaklanan ve bazen yaralama bazen ölümle sonuçlanan bu saldırıların değişmeyen ortak bir yönü var: Avukatların bu saldırılarla karşı karşıya kalmalarının nedeni, yalnızca mesleki faaliyetlerini yerine getirmeleridir. Münferitmiş gibi görülen bu saldırılar, aynı zamanda avukatlık faaliyetine, savunmaya, dolayısıyla adil yargılanma hakkına ve adaletin tesisine yöneliktir.

Avukata yönelik şiddetin temelinde, avukatın mesleki faaliyetleri, görevlerini yaparken müvekkilleriyle özdeşleştirilmeleri veya savunma hakkının etkin kullanılması için mücadele ederken bu görevin ifasını önleme niyeti yer almaktadır.

Bizler, avukatlık mesleği kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerin, niteliği gereği çekişme ve uyuşmazlık içerdiğini biliyoruz. Avukata yönelik şiddet, toplumun genelinde gözlenen şiddet eğiliminden veya diğer meslek mensuplarına yönelik şiddetten önemli farklılıklar içermektedir. Bu nedenle, avukata yönelik şiddete ilişkin gerekli adımlar atılarak, özel olarak önlem alınması elzemdir.

Avukata saldırma pervasızlığını gösteren saldırganlar bu cüreti, mesleğin itibarsızlaştırılması çabasından ve cezasızlık politikalarından alıyorlar. İnfaz kanunlarında yapılan değişiklikler, cezasızlık politikalarını daha da derinleştiriyor. Avukata yönelik şiddetle, ciddi bir politika benimsenerek mücadele edilmediği sürece, tekil vakalarda verilen ancak infaz düzenlemeleri nedeniyle göstermelik kalan cezalarla yol alınması mümkün değildir.

Türkiye Barolar Birliği’nin avukata yönelik şiddetle ilgili olarak 4 Nisan 2022’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne, 8 Temmuz 2022’de Adalet Bakanlığına yapmış olduğu başvurularda dile getirilen; konunun öncelikli gündem maddesi haline getirilmesi, Meclis Araştırma Komisyonu kurulması, zorunlu tedbirlerin derhal alınması ve mevzuat çalışması yapılması şeklindeki açık, somut, net talep ve önerilerinin bir an evvel karşılanması, avukatlar için olduğu kadar yurttaşların savunma hakları için de zorunludur. Çünkü avukata yönelik saldırı, yurttaşın savunma hakkına yönelik saldırıdır. 

Bugün buradan bir kez daha haykırıyoruz: Mesleğimizi yaparken, görevimizi ifa ederken can veriyoruz. Avukat tehdit altındaysa, hak arama özgürlüğü de tehdit altındadır. Bizler dava dosyalarının tarafı değil, vekiliyiz. Vekalet etmek mesleğimizin gereğidir. Biz bu görevi üstlenmezsek; adalet işlemez. Bize saldıranların bile muhtaç oldukları savunma hakkı kullanılamaz. Bizler bu görevi, şu veya bu kişilerin menfaati için değil, adil yargılanma hakkının hayata geçirilmesi için yerine getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın sonunda avukatların taleplerini dile getiren Sönmez, “Acil talebimiz şudur: Yeni yasama döneminde, Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104. ve 105. maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmalı, konuyla ilgili TBMM araştırma komisyonu kurulmalıdır. Türkiye Barolar Birliğinin Adalet Bakanlığına sunduğu önerilerde yer alan gerekli düzenlemeler acilen hayata geçirilmelidir. Devletin tüm kurumlarında ve yurttaşlarda, avukata yönelik şiddetin engellenmesiyle ilgili farkındalık yaratılmalı ve buna ilişkin somut çalışmalar hayata geçirilmelidir. 

Tek bir kayba daha tahammülümüz yok! Sayısı 180 bini bulan biz avukatlar, Ağrı Barosu  ve Türkiye Barolar Birliği çatısı altında; avukata yönelik şiddetin normalleşmesine izin vermeyecek, onurla ve asla vazgeçmeden ortak mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Meslek şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Mesleğimizi, meslektaşlarımızı ve yurttaşlarımızın haklarını sahipsiz bırakmayacağız.” dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından konuşma yapan Ağrı Baro Başkanı Av. Serdar Günakın, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, yeni yasama döneminde avukatlara yönelik şiddetin sistematikleştirilmesine olanak tanıyan cezasızlık politikalarına son verilmesi adına yeni net yasal düzenlemeler yapılması noktasında bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.