Uğur Şahin: 3. doz aşı hakkında önemli açıklamalarda bulundu

14.07.2021 16:14

Biontech aşısı kurucularından Uğur Şahin 3. Doz  aşı ile ilgili çok önemli açıklamalar yaptı.

Uğur Şahin: 3. doz aşı hakkında önemli açıklamalarda bulundu

Biontech aşısı kurucularından Uğur Şahin 3. Doz  aşı ile ilgili çok önemli açıklamalar yaptı.

Çin’de ortaya çıkan ve hızla tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Son yılların en büyük salgını olan koronavirüsün önüne geçilmek için Pfizer ile birlikte Kovid-19 aşısı geliştiren Biontech kurucularından Uğur Şahin, katıldığı bir programda salgını kontrol altına almak için 3.doz aşıların önemli olduğuna dikkat çekti.

Amerika Birleşik Devleti bünyesinde yayın yapan Stat News’in düzenlediği bir organizasyona katılan Şahin, ‘Dünya üçüncü doz destekleyici mRNA aşıları olmadan Covid-19 salgınını kontrol altına alamayacak. Günün sonunda hedefimiz ve en önemli olan şey salgını kontrol altına almak. Ve bunu üçüncü doz destekleyici aşı olmadan gerçekleştiremeyiz. Bu benim çok sıkı savunduğum görüşüm’ açıklmasında bulundu.

AMACIMIZ PARA KAZANMAK DEĞİL

Salgınla mücadelede beraber çalıştıkları Pfizer’ın aşı araştırma ve geliştirme bölümü başkanı Kathrin Jansen’nda aynı panelde Kovid-19 salgını hakkında değerlendirmelerde bulundu. Elimizdeki verileri değerlendirerek çalışmaları ilerletiyoruz diyen Jansen, ‘Şu an elimizde veriler var ve ona göre Covid-19 destekleyici aşıları geliştirip test ediyoruz. Burada amaç para kazanmak değil” diye konuştu. Jansen, yaptıkları araştırma sonuçlarını ve verileri kamuoyu ile paylaşacaklarının da haberini verdi.

Yürütülen çalışmanın verileri hakkında henüz bir açıklama yapılmayacağını belirten Şahin, ‘Aşı olduktan 4 ile 6 ay sonra antikor seviyelerinin düştüğüne dair kanıtlar var. Şunu belirtmek gerekir ki, aşı olanların Covid-19 enfeksiyonunu ağır geçirdiğini söyleyemeyiz. Fakat belli bir süre sonra aşının, ağır hastalığa karşı yarattığı korumada biraz azalma, çok ufak bir azalma olmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

3.DOZ AŞI TAM BAĞIŞIKLIK SAĞLAMAYA YARDIMCI OLACAK

Salgının önlenmesinde 3. Doz aşıların önemine dikkat çeken Uğur Şahin, konuşmasını sonlandırırken, ‘Dolayısıyla üçüncü bir destek aşısı bağışıklığı yenilemeye, tam bağışıklık sağlamaya yardımcı olacaktır. Böylelikle kış mevsiminde aşı olanlar arasında hastalığın yayılmasını engelleyebiliriz’ dedi.

 

İlgili Haberler