Sağlık Bakanı Koca Açıkladı: Koronavirüs Aşısı İlk Kimlere Uygulanacak?

03.12.2020 00:15

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bir inaktif virüs aşısının temini için imzalanan sözleşmenin  ardından, Türkiye'ye 11 Aralık'tan sonra gelmesi beklenen koronavirüs aşısının ilk kimlere uygulanacağını ve önceliğin  hangi risk gruplarında olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Koca Açıkladı: Koronavirüs Aşısı İlk Kimlere Uygulanacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bir inaktif virüs aşısının temini için imzalanan sözleşmenin  ardından, Türkiye’ye 11 Aralık’tan sonra gelmesi beklenen koronavirüs aşısının ilk kimlere uygulanacağını ve önceliğin  hangi risk gruplarında olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bir inaktif virüs aşısının temini için sözleşme imzalamış durumdayız. Bir mRNA aşısı için de görüşmelerimiz devam ediyor.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Sözleşme yaptığımız aşının ilk kısmının Türkiye’ye 11 Aralık’tan sonra gelmesi beklenmektedir.” dedi.

Koca ayrıca, “Bir inaktif virüs aşısının temini için sözleşme imzalamış durumdayız. Bir mRNA aşısı için de görüşmelerimiz devam ediyor. Aşılama çalışmalarının dört aşamada yürütülmesi planlanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Koca şunları söyledi:

“İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü ile yaşlı, engelli, korumaevlerinde kalanlar ile kalabalık yerlerde yaşayanlar aşılanacaktır. (İkinci aşama) Toplum işleyişi için gerekli sektörlerde, kritik işlerde çalışanlar, 50 yaş ve üzeri en az 1 kronik hastalığı olanlar aşılanacak. Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır. Aşılar geldiğinde önce Halk Sağlığı ve TİTCK laboratuvarlarınca ülkemize ithal edilen tüm aşılarda uygulanan incelemeler yapılacaktır. Ülkemiz standartlarına uygun bulunduğu takdirde erken kullanım izni verilecek, uygulamaya bu aşamadan sonra geçilecek. Gelişmeler beklediğimiz yönde olumlu seyrederse Türkiye, aşılama çalışmalarına erken dönemde başlayan ilk ülkelerden olacaktır.”

 

 

Kaynak: AA

İlgili Haberler