Özel sektörde çalışanlara 1000 TL’lik doğal gaz desteği verilecek!

28.11.2022 16:05

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, devletin ihtiyaç sahiplerine sağladığı doğal gaz desteğinin bir benzeri artık özel sektör çalışanları için de olacak. Özel sektör çalışanlarına verilen 1000 liralık doğalgaz ve ısınma (kömür, odun) yardımı, vergi ve SGK primine tabi tutulmayacak.

Özel sektörde çalışanlara 1000 TL’lik doğal gaz desteği verilecek!

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, devletin ihtiyaç sahiplerine sağladığı doğal gaz desteğinin bir benzeri artık özel sektör çalışanları için de olacak. Özel sektör çalışanlarına verilen 1000 liralık doğalgaz ve ısınma (kömür, odun) yardımı, vergi ve SGK primine tabi tutulmayacak.

Özel sektör çalışanlarına bir nefes aldıracak düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle, sektör çalışanlarına verilen 1000 liralık doğal gaz ve ısınma (kömür, odun) yardımı, vergi ve SGK primine tabi tutulmayacak. İşverenler tarafından sağlanacak olan bu destekle milyonlarca çalışan, yaklaşan kış ayları öncesi elektrik ve doğal gaz yardımı alabilecek. İstisna 9 Kasım 2022–30 Haziran 2023 tarihleri arasında (toplam 8 ay) yapılacak ödemeler için geçerli olacak.

İşverenler tarafından çalışanlara yapılacak söz konusu ödemelerin istisna kapsamında değerlendirilebilmesi için; elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapılması, aylık 1.000 TL’yi aşmaması, mevcut ücretlerine ilave olarak yapılması gerekiyor.

İşverenlerin yapacakları ödemeler için çalışanlarından elektrik, doğal gaz ve diğer ısınma giderleriyle ilgili fatura veya herhangi bir belge istemeyeceği belirtildi. İşverenler net 1.000 liraya kadar yapacakları söz konusu ödemeler nedeniyle bir asgari ücretlide 633 lira ödemeden kurtulacak.

Kaynak: ŞEHRİVAN

İlgili Haberler