İran’dan gelen gaz sevkiyatı azaldı!

07.01.2023 19:04

İran'dan gelen doğalgazın, İran iletim şebekesinde yaşanan arıza nedeniyle yüzde 70 azaldığı belirtildi.

İran’dan gelen gaz sevkiyatı azaldı!

İran’dan gelen doğalgazın, İran iletim şebekesinde yaşanan arıza nedeniyle yüzde 70 azaldığı belirtildi.

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında İran Türkiye’ye doğal gaz sevkiyatını ‘teknik arıza’ sebebiyle 10 gün boyunca durdurmuştu. Son olarak geçtiğimiz Ekim ayında 2-9 tarihleri arasında bu kez ‘planlı bakım çalışması’ nedeniyle doğal gaz sevkiyatı yapılmadı.

Bu kez Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), Türkiye’ye Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gazın, İran iletim şebekesinden kaynaklı bir arıza nedeniyle 1 Ocak’tan itibaren yüzde 70 azaldığını bildirdi.

BOTAŞ’ın internet sitesinde yer alan duyuruda, arızanın kısa sürede giderilmesi için görüşmelerin devam ettiği belirtilerek, “Ülkemize Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gazın, İran iletim şebekesinden kaynaklı bir arıza nedeniyle 1 Ocak 2023’ten itibaren yüzde 70 oranında eksik teslimat yapılacağı bildirilmiştir.

Arızanın kısa sürede giderilmesi için İranlı muhataplarımız nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuş ve konu hassasiyetle takip edilmektedir. Kış döneminde bulunduğumuz bu dönemde, ülke genelindeki doğal gaz kullanımının olumsuz etkilenmemesi için gerekli tüm önlemler alınmış olup, ilave gaz ihtiyaçlarımız Doğal Gaz Depolama Tesislerimizden karşılanmaktadır.” denildi.

İlgili Haberler