Bakan Dönmez müjdeyi verdi

08.10.2021 17:55

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkali kuyularımızdaki ilk keşfin yapıldığı sahada üretim kuyuları hazırladıklarını, sahayı genişlettiklerini ve ilk 10 kuyudan sonra üretime geçmiş olacaklarını söyleyerek hedeflerinin 2023'te vatandaşımızı Karadeniz gazıyla buluşturmak olduğunu ifade etti.

Bakan Dönmez müjdeyi verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez katıldığı bir televizyon programında enerji piyasasının gündemine ilişkin soruları yanıtladı. Dönmez, Türkali kuyularımızdaki ilk keşfin yapıldığı sahada üretim kuyuları hazırladıklarını, sahayı genişlettiklerini ve ilk 10 kuyudan sonra üretime geçmiş olacaklarını söyleyerek hedeflerinin 2023’te vatandaşımızı Karadeniz gazıyla buluşturmak olduğunu ifade etti.

Dünyada yaşanan enerji krizine ilişkin, 30 yıldır bu sektörün içinde olduğunu ve böylesini görmediğini söyledi.  Bakan Dönmez, “Doğal gaz arzında sorun yok. Gerekirse Rusya’dan ilave gaz alınır. Bir sıkıntı yaşanmayacağını yetkililer ifade etti. Teknik alt yapı olarak herhangi bir sorun yok, kuraklık nedeniyle elektrik üretim miktarımız azaldı. Doğal gaz fiyatındaki artışları fedakârlık yaparak vatandaşa en az şekilde yansıtıyoruz.” Dedi.

Bu yıl 10 milyar m3 fazla doğal gaz tükettiğimizi ifade eden Dönmez, doğal gaz ve elektrik faturasının yarısını karşıladıklarını sözlerine ekledi. Akaryakıtta da vergi gelirlerinden 52 milyar lira olduğunu ve 2021 yılı sonuna kadar bu rakamın daha da artacağını söyleyerek eşel mobil sisteminin devredeolduğunu, desteğe de devam edeceklerini ifade etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Türkali kuyularımızda ilk keşfimizi yaptığımız sahada üretim kuyuları hazırlıyoruz, sahayı genişletiyoruz, 40 kadar kuyu kazacağız, ilk 10 kuyudan sonra üretime geçmiş olacağız. Bu yıl sonu veya 2022 yıl başında Sakarya’nın yanında başka bir sahada keşif amaçlı bir sondajımız olacak. Hedef 2023’te vatandaşımızı Karadeniz gazıyla buluşturmak.” Dedi.

Bakan Dönmez nükleer santral konusuna da değinerek “Türkiye’de 2., 3. ve hatta ileride 4. nükleer santrali planlayabiliriz, Rusya ile güzel ilerleyen bir proje var, bu diğer alanlarda neden tekrarlanmasın, Soçi’deki görüşmede konu gündeme geldi, her iki taraf da konuya olumlu yaklaştı. Nükleer santral konusunda tek alternatifi Rusya olarak görmemek lazım, önümüzdeki dönemde netleşecek.” İfadelerini kullandı.

Kaynak: SABAH

İlgili Haberler