Aksaray dövizde ilk sırada!

23.12.2021 12:03

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), vatandaşın tasarruflarının yüzde 71'i hala döviz mevduat hesaplarında bulunduğunu açıkladı. Açıklanan verilere göre en dövizci illerin İç Anadolu Bölgesi'nde yoğunlaştığı görülüyor. Aksaray, toplam tasarruf mevduatı hacmi içinde yüzde 70.2 pay alan döviz birikimiyle dolarizasyonda ilk sırada yer alıyor. Nevşehir, Yozgat, Kayseri ve Kütahya Aksaray’dan sonra sırayı takip ediyor.

Aksaray dövizde ilk sırada!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), vatandaşın tasarruflarının yüzde 71’i hala döviz mevduat hesaplarında bulunduğunu açıkladı. Açıklanan verilere göre en dövizci illerin İç Anadolu Bölgesi’nde yoğunlaştığı görülüyor. Aksaray, toplam tasarruf mevduatı hacmi içinde yüzde 70.2 pay alan döviz birikimiyle dolarizasyonda ilk sırada yer alıyor. Sırasıyla Nevşehir, Yozgat, Kayseri ve Kütahya Aksaray’dan sonra sırayı takip ediyor.

Döviz mevduatların toplam mevduattaki payının %64’e yükselmesiyle devreye alınan kur korumalı mevduat ürünlerinin dolarizasyonu azaltması ve yeni dolar talebinin önüne geçmesi beklendiği belirtildi. Yüksek enflasyon, negatif reel faiz ve TL’nin değerinin hızla düşmesiyle birlikte son 2 yıldır giderek yükselen dolarizasyon eğiliminin illere yansıması da farklı bir tabloyu ortaya koyuyor.

En dövizci illerin İç Anadolu Bölgesi’nde yoğunlaştığı görüldü. Aksaray, toplam tasarruf mevduatı hacmi içinde yüzde 70.2 pay alan döviz birikimiyle dolarizasyonda ilk sırada yer alıyor. Yabancı para tasarruflarının toplam tasarruflara oranı Nevşehir’de yüzde 67.7, Yozgat’ta yüzde 67.5, Kayseri’de yüzde 64.8, Kütahya’da yüzde 62.6, Kırşehir’de ise yüzde 61.9’a ulaşıyor. BDDK verilerine göre, eylül sonu itibarıyla Türkiye’nin 40 ilinde tasarruflardaki dolarizasyon oranı yüzde 50’yi geçiyor.

BDDK günlük bülten verilerine göre, 17 Aralık 2021 itibarıyla vatandaşın tasarruflarının %71’i döviz mevduat hesaplarında bulunuyor. Vatandaşın bankalardaki toplam mevduatının 162 milyar dolarlık kısmı döviz olarak tutuluyor. Verilen Bilgilere göre, bankalardaki toplam yabancı para mevduatın toplam mevduat içindeki payı ise aynı tarihte %64’ü aşarken, vadeli TL mevduatın payı %26’nın altına düştü. Mevduatlardaki yabancı para oranı 2003’te yüzde 56.2 ile zirveye çıkmış, ardından ülkeye döviz girişiyle birlikte, TL’ye güvenin artmasıyla bu oran 2011’de yüzde 27.6 ile en düşük seviyesini görmüştü.

 

 

Kaynak: ŞEHRİVAN

İlgili Haberler