10 Saniyede Koronavirüsü tespit eden yerli test kullanımda

24.06.2021 17:15

Koronayı 10 saniyede tespit edebilen tamamen yerli, nanoteknoloji temelli "Diagnovir" adlı sistem, testleri başarıyla geçti. Yüzde 99 oranında güvenilir olduğu kanıtlandı

10 Saniyede Koronavirüsü tespit eden yerli test kullanımda

Koronayı 10 saniyede tespit edebilen tamamen yerli, nanoteknoloji  temelli “Diagnovir” adlı sistem, testleri başarıyla geçerek yüzde 99 oranında güvenilir olduğu kanıtlandı

Koronavirüs döneminde yerli aşı çalışmaları başta olmak üzere Türk araştırmacılar, yaptıkları çalışmalarla dikkati çekiyor. Bu kapsamda, koronayı 10 saniyede tespit edebilen tamamen yerli, nanoteknoloji temelli “Diagnovir” adlı sistem, testleri başarıyla geçti. Yüzde 99 oranında güvenilir olan sistem, kullanıma başlandı.

“ÇOK HIZLI, SANİYELER İÇİNDE SONUÇ VERİYOR”

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, Türkiye’de ilk vakanın görülmesinin ardından kurulan iş birliğiyle UNAM’da geliştirilen sistemin kullanıma başlaması dolayısıyla açıklama yaptı.
Koronavirüsün (Kovid-19) Türkiye’de görülmeye başlamasının hemen ardından hızlı sonuç veren bir test sisteminin geliştirilmesi için başlanan projenin tamamlandığını ve PCR’ın yerini alabilecek, çok hızlı, saniyeler içinde sonuç verebilen yöntemin başarıyla hayata geçirildiğini ifade eden Atalar, şu bilgileri verdi:

“Şu anda seri üretim sürecine geçildi. Dünyanın her tarafından sisteme talep var ve kullanmak istediklerini belirtiyorlar. Özellikle Kovid-19 riski büyük olan havaalanı gibi yerlerde, sonucu hemen alınabildiği için havaalanları istiyor, üretimin durması büyük maliyetlere neden olabileceği için büyük fabrikalar istiyor.

Kaynak: Ş.V

İlgili Haberler