Ünlü Dengbejler Ahmed-i Hani Festivalinde Sahne Alıyor

28.09.2019 11:28

Ünlü Dengbejler Ahmed-i Hani Festivalinde Sahne Alıyor

AĞRI- TRT Kurdi’nin ünlü dengbej sanatçılarından Servet Devran ve Yakup Yazıcı, Ahmed-i Hani 3.Kültür Sanat ve Turizm Festivalinde sahne alacaklar.

5 Ekim Cumartesi günü saat 15:30’da İshak Paşa Sarayı’nda sahne alacak olan iki Dengbeje, yerel sanatçılardan Selahattine Kalender ve Dengbej Yavuz’da eşlik edecek.

Ağrı ve diğer Doğu Anadolu illerinde ortaya çıkan Dengbejlik geleneği, bölge kültürünün en eski sözlü edebiyatı olarak görülüyor. Toplumun yaşam biçimini ve geçmişte yaşananların anlatıldığı Dengbejlik Sanatı, nesilden nesile aktarılmaya devam ediyor.

İshak Paşa Sarayında sahne alacak dengbejlerden Yakup Yazıcı aslen Ağrı Eleşkirt Goncalı Köyü nüfusuna kayıtlı. Xewna Şewê / Yar Gewrê ve Govend (Halay) isimlerinde iki albümü bulunan Yazıcı, uzun süre TRT Kurdi’de Dengbej Programlarında yer aldı.

Dengbej Servet Devran ise Van doğumlu olup 100. Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Anabilim dalından mezun oldu. İlk albümü ‘DİLBERÊ’ Z Yapım etiketiyle müzik marketlerde yerini aldı. Albümdeki eserlerin çoğu unutulmaya yüz tutmuş eserlerden oluşuyor.

İlgili Haberler