DOLAR 32,7873 -0.15%
EURO 35,1731 -0.03%
ALTIN 2.452,870,10
BITCOIN 2066819-2,32%
Ağrı
24°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Türkiye’de yapılan ilk korona aşısının yan etkileri var mı? Varsa neler?

Türkiye’de yapılan ilk korona aşısının yan etkileri var mı? Varsa neler?

ABONE OL
12:35 | 18 Eylül 2020 12:35
Türkiye’de yapılan ilk korona aşısının yan etkileri var mı? Varsa neler?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal ve Hacettepe Üniversitesi Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Murat Akova Türkiye’deki ilk aşı denemesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Peki, aşının yan etkileri var mı? Aşı ilk kimlere uygulanıyor? Detaylar haberimizde…

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Murat Akova, aşının ilk etapta 13 bin kişiye yapılmasını hedeflediklerini belirtti. ‘Önce bin 200 sağlık çalışanına aşı yapacağız’ açıklamasının ardından, ‘Yan etkilerinin olup olmadığı sürekli gözlemlenecek’ ifadelerini kullandı.

‘TOPLAMDA 13 BİN KİŞİYİ HEDEFLİYORUZ’

13 bin kişinin ilk aşamada bin 200 kişisi, hastalık açısından ön sırada ve en riskli grupta yer alan sağlık personelleri olacak diyen Hacettepe Üniversitesi Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Murat Akova, konuşmasına şöyle devam etti: ‘Grubu ikiye böleceğiz. Tırnak içinde söylüyorum ‘kör ya da maskelenmiş’ olarak yapılacak. Ne aşıyı uygulayacak bizler ne de aşının uygulandığı gönüllüler bunu bilmeyecekler. Bu grubun yarısına aşı, yarısına boş aşı yani plasebo vereceğiz. Boş bir aşı ile karşılaştırıyoruz.’ Bin 200 kişilik sağlık personelini aşılarken diğer gönüllülere de aşı yapılacağını belirten Akova, ‘Gönüllülerde 2 kişiye aşı, bir kişiye plasebo verilecek. Boş aşı yapılan gönüllülerde belli sayıda hastalık ortaya çıkacak olursa, biz bunu 20-40 arasında düşünüyoruz, o zaman bizden ayrı denetleme kurulumuz var. Onlar bu hastalık ortaya çıkan grupta kimse aşı yapılmış kime boş aşı yapılmış ona bakacaklar. Eğer aşı yapılan grupta hastalık görülmemişse, o zaman geri dönüp boş aşı alanlara ‘size de aşı öneriyoruz, aşı etkili oldu’ diye, onlara da aşıyı yapacağız’ dedi.

AŞININ YAN ETKİLERİ VAR MI?

Aşı gönüllülerinin 18-60 yaş arasında kişiler olduğunu ve aşı gönüllü için aşı merkezlerine başvuru yapılabileceğine de değinen Akova, ‘Aşı Brezilya’da 9 bin kişiye yapıldı. Endonezya’da 250 kişi civarında… Bu 10 bin kişi içinde ciddi sayılabilecek bir yan etki söz konusu değil. Yan etkileri arasında sadece hafif kırgınlık ve baş ağrısı. Tüm risklerin bilinerek yapılması lazım. Gönüllülere de bunu anlatıyoruz’ diye konuştu.

Kaynak:Ş.V.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.