TBMM Haftaya Yoğun Gündemle Başlayacak, Gündemde Neler Var

20.06.2021 13:10

Bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi yoğun olacak. Genel Kurul'da askeri yargı kanununda değişiklik öngören teklif ele alınacak. 4'üncü yargı paketi de Adalet Komisyonu'nda görüşülecek. Ayrıca Sayıştay Başkanı ve RTÜK'ün 3 üyesi seçilecek. Meclis gündeminde yargıyı ilgilendiren düzenlemeler var. Askeri yargı kanununda değişiklik yapan kanun teklifi, Genel Kurul gündemine gelecek.

TBMM Haftaya Yoğun Gündemle Başlayacak, Gündemde Neler Var

Bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi yoğun olacak. Genel Kurul’da askeri yargı kanununda değişiklik öngören teklif ele alınacak. 4’üncü yargı paketi de Adalet Komisyonu’nda görüşülecek. Ayrıca Sayıştay Başkanı ve RTÜK’ün 3 üyesi seçilecek. Meclis gündeminde yargıyı ilgilendiren düzenlemeler var. Askeri yargı kanununda değişiklik yapan kanun teklifi, Genel Kurul gündemine gelecek.

ASKERİ SUÇLARA İLİŞKİN UZMAN MAHKEMELER YENİDEN BELİRLENİYOR

Düzenlemeyle, askeri suçlara ilişkin yargılamaları yapacak uzman mahkemeler belirleniyor. Askeri suçların soruşturması ve kovuşturmasında uygulanacak istisnai hükümler de yeniden düzenleniyor.

Teklife göre, askeri suçlardan dolayı soruşturma izni verecek makamlar askerlerin görevlerine göre tayin edilecek. Hizmetin niteliğine göre, dava belgeleri en yakın amire iletilecek.

4. YARGI PAKETİ MECLİS GÜNDEMİNDE

Komisyonlarda da önemli düzenlemeler ele alınacak. 4’üncü yargı paketi Adalet Komisyonu’nda görüşülecek. Boşanmış eşe karşı işlenen suçlar, eşe karşı işlenmiş gibi ağır cezaya çarptırılacak.

Tutuklamalarda somut delil şartı aranacak. Adli kontrol iki yılla sınırlandırılacak ve 4 ayda bir gözden geçirilecek. Mağduriyetlerin önüne geçmek için adliyelerde 7 gün 24 saat boyunca ifade alınabilecek.

SAYIŞTAY BAŞKANI VE RTÜK’ÜN 3 ÜYESİ SEÇİLECEK

Genel Kurul’da ayrıca, Sayıştay Başkanı seçimi ve RTÜK’ün boş bulunan 3 üyeliği için de seçim yapılacak.

 

Kaynak: Ş.V

İlgili Haberler