Siyasetçi Prof. Dr. Kadri Yıldırım Hayatını Kaybetti

26.03.2021 20:09

Geçtiğimiz günlerde beyin kanaması geçiren siyasetçi ve akademisyen Prof. Dr. Kadri Yıldırım hayatını kaybetti.

Siyasetçi Prof. Dr. Kadri Yıldırım Hayatını Kaybetti

Geçtiğimiz günlerde beyin kanaması geçiren siyasetçi ve akademisyen Prof. Dr. Kadri Yıldırım hayatını kaybetti.

Kanama geçirdikten sonra Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan, oradan da Özel Memorial Hastanesi’ne sevk edilen Yıldırım, burada yapılan müdahaleyle kanaması durduruldu. Ancak bilinci kapanan Yıldırım, solunum destek cihazına bağlandı.

Tedavi gördüğü hastanede öğleden sonra durumu kötüleşen Yıldırım, akşam saatlerinde yaşam mücadelesini kaybetti. Yıldırım’ın Diyarbakır’da toprağa verilmesi bekleniyor.

10 yıl önce de beyin kanaması geçiren Prof. Dr. Yıldırım 24 Kasım’da koronavirüse yakalanmış ve hastalığı ağır geçirmişti.

PROF. KADRİ YILDIRIM KİMDİR?
Prof. Dr. Kadri Yıldırım 5 Şubat 1959 yılında Diyarbakır’da dünyaya geldi. 5 Şubat 1959’da Diyarbakır’ın Lice ilçesinde doğdu. Siirt Eğitim Yüksekokulu’ndaki önlisans eğitimini tamamladıktan sonra, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirmiştir. 13 yıl öğretmenlik yapan Kadri Yıldırım Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyeliği, Mardin Artuklu Üniversitesi rektör yardımcılığı, bu üniversiteye bağlı Yaşayan Diller Enstitüsü müdürlüğü, bu enstitüye bağlı Kürt Dili ve Kültürü ana bilim dalı koordinatörlüğü, aynı üniversitenin İlahiyat Bilimler Fakültesi (sonradan fakültenin ismi İslami İlimler Fakültesi olarak değişmiştir) kurucu Dekanlığı görevlerinde bulundu.

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde 2004’te Yardımcı Doçent, 2010 yılında ise Profesör olmuştur. Kürtçe, Arapça, Farsça dil, edebiyat ve coğrafyası üzerine 14 kitabı ve birçok akademik tebliğ makaleleri bulunmaktadır. Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde HDP Siirt milletvekili adayı olan ve seçilen Yıldırım, Kasım 2015 Milletvekili Seçim’inde yeniden milletvekili seçilmişti.

 

Kaynak: TELE1

İlgili Haberler