Seçim anketlerinin oy ortalaması belli oldu!

28.03.2023 20:48

Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinin gerçekleştirileceği 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlere oldukça az bir zaman kalmışken, mart ayı boyunca 11 araştırma şirketinin yaptığı seçim anket çalışmalarına göre, partilerin ve ittifakların son oy oranları belli oldu.

Seçim anketlerinin oy ortalaması belli oldu!

Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinin gerçekleştirileceği 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere oldukça az bir zaman kalmışken, mart ayı boyunca 11 araştırma şirketinin yaptığı seçim anket çalışmalarına göre, partilerin ve ittifakların son oy oranları belli oldu.

Türkiye, 14 Mayıs tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru hızla yaklaşırken, cumhurbaşkanı adayları da kesinleşti. YSK Başkanı Ahmet Yener yaptığı açıklamada, “Milletvekili Genel Seçimi’nde Cumhurbaşkanı adaylarının alfabetik sırayla Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ve Sinan Oğan şeklinde olmasına karar verilmiştir.” ifadelerini kullandı. Partiler bir yandan milletvekilli aday listelerini hazırlamaya devam ederken bir yandan da anket şirketleri çalışmalarına hız verdi.

Mart ayı boyunca cumhurbaşkanı adayları ve partilerin oy oranlarıyla ilgili seçim anketleri yapılırken; Yöneylem, MAK, ArtıBir, GENAR, Saros, ORC, Türkiye Raporu, AR-G, Aksoy, PİAR ve ALF’ten oluşan 11 firmanın açıkladığı sonuçlara göre partilerin oy oranlarının ortalaması ortaya çıktı. Anket ortalamalarına göre ilk sırada yüzde 32,8 ile AK Parti yer alıyor. CHP’nin oy ortalaması yüzde 27,6. Üçüncü sıradaki HDP ise yüzde 10,7 oy alıyor. İYİ Parti’nin oy oranı yüzde 10,5. MHP ise yüzde 6,5 oy alıyor. Yöneylem anketi hariç diğer firmaların verileri kararsızlar dağıtıldıktan sonraki sonuçları içeriyor.

Anket sonuçlarına göre Cumhur İttifakı’nın oy oranı 40.6 olurken, Millet İttifakı’nı oluşturan bileşenlerin oy oranı ise 42.2 oldu. HDP, Memleket Partisi gibi diğer partilerin de bir bütün olarak ele alındığı denklemde ise muhalefet bloğunun oy oranının yüzde 56 seviyelerinde olduğu görüldü.

11 firmanın oy ortalamasına göre;

AK Parti: 32,8

CHP: 27,6

HDP: 10,7

İYİ Parti: 10,5

MHP: 6,5

Memleket Partisi: 2,9

DEVA: 1,6 Gelecek Partisi: 1,6

Yeniden Refah Partisi: 1,3

TİP: 1,2

Zafer Partisi: 1,1

Saadet Partisi: 0,9

 

İlgili Haberler