DOLAR 28,9514 0.06%
EURO 31,8528 0.21%
ALTIN 1.902,930,10
BITCOIN 10954690,20%
Ağrı

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Önemli açıklamalar geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Önemli açıklamalar geldi

ABONE OL
22:51 | 27 Ekim 2021 22:51
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Önemli açıklamalar geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, akşam saatlerinde yapılan Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca İkinci doz aşı ile üçüncü doz aşı arasındaki sürenin uzatılmasının antikor düzeyini düşürmekte olduğunu ve aşının koruyuculuğunu azalttığına vurgu yaparak, Bilim Kurulu’nun, zamanı gelen üçüncü doz aşıların aksatılmadan yapılmasını ısrarla önerdiğini söyledi. Dünkü verilere göre örnek veren Bakan Koca, 2.807.716 kişinin, yaptırması gereken üçüncü doz aşısını henüz yaptırmamış olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2019 yılına göre 2020 yılında hayatını kaybeden gebe sayısında yaklaşık yüzde 52’lik artış olduğuna değindi. Koca, “Bu yıl da seyir geçen yıla benzer sürüyor. Geçen yıla kıyasla yaklaşık yüzde 50 daha fazla anne adayını Covid-19 sebebiyle kaybettik. Daha önce yaptığımız çağrıya rağmen maalesef halen gebelerde aşılanma oranı oldukça düşük. Kayıplarımızın arkasında en belirgin sorun gebelerin aşılanma oranının düşük olması. Covid-19 sebebiyle kaybettiğimiz gebelerin yüzde 99’u aşısızdır. Bilim Kurulumuz bir kez daha anne adaylarımızı aşı olmaya ve aşılarını tamamlamaya davet ediyor.” dedi.

Aşının etkisini salgının seyrinde açıkça görebildiklerini söyleyen Fahrettin Koca, “Dikkat edecek olursanız haftalardır yüksek yeni vaka sayıları görüyoruz. Ancak önceki dönemlere kıyasla önemli bir fark var. Yeni vaka sayıları hızlı tırmanışlar şeklinde zirveler görmüyor. Günlük vaka sayılarımızı gösteren grafikler adeta tepesi kesilmiş bir dağ gibi yatayda seyrediyor. Belki önemli düşüşler henüz görmedik ancak dramatik ve ani yükselişler de görmüyoruz. İşte bunu sağlayan aşıdır.” diyerek aşının salgındaki önemine değindi.

Bakan Koca, “Aşı sayesinde günlük vaka sayılarının kontrol edilemez şekilde artışı engellendi. Çok yakında günlük vaka sayılarının düştüğünü de göreceğimizi değerlendirdik. Bunu başarmanın yolu ise vakti gelen hatırlatma dozlarının yapılması ve topluca yüksek oranda aşılı olmaktır.” diyerek sözlerine devam etti.

Yerli aşı Turkovac’ın seri üretime geçmesi için gönüllülere ihtiyacı olduğunu söyleyen Koca, “Hatırlatma dozunun zamanı gelen 18-59 yaş arası sağlıklı vatandaşlarımızı kendi aşımız, kendi gücümüz için gönüllü olmaya davet ediyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” diyerek açıklamasını bitirdi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.