DOLAR 28,8603 -0.26%
EURO 31,6009 -0.54%
ALTIN 1.892,94-0,43
BITCOIN 1088546-1,67%
Ağrı
-1°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ömer Adıgüzel’in Kaleminden… Sormazlar Mı Adama Sen Ne İşe Yararsın

Ömer Adıgüzel’in Kaleminden… Sormazlar Mı Adama Sen Ne İşe Yararsın

ABONE OL
20:34 | 15 Ekim 2023 20:34
Ömer Adıgüzel’in Kaleminden… Sormazlar Mı Adama Sen Ne İşe Yararsın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gazeteci Ömer Adıgüzel, İsrail ve Filistin arasında yaşanan savaş dolayısıyla Filistin’de yaşayan müslümanlara yapılan zulümler karşısında nerede durduğumuzu sorguladığı bir köşe yazısı yazdı.

Gazeteci Adıgüzel’in yazısında, “Bismillahirrahmanirrahim

Allah’a hamdolsun.

Biz Filistin’e uygulanan kıyımın neresindeyiz. İsrail’e karşı hangi tür tavırlar sergilemiş durumdayız.

Bugünün Bel’amları Filistin’e destek vermemenin vermiş olduğu ezikliğini telafi etmek için hangi bahaneleri öne sürüp kendisine tabi olanların içini rahatlatıyor.

Peki! Biz, sıradan Müslümanlar bugün bu yaşanan katliam karşısında nasıl bir yol takip etmeliyiz! Tek tek açıklıyayım.

Malumunuz, Gazze bir açık hava hapishanesine dönüştürülmüş durumda. Filistin halkı her başladıkları yeni günde hangi silahlar ile tanışacaklarını, kendilerini öldürmeyi en büyük amaç olarak belirleyen işgal rejiminin yeni öldürme metotlarını beklerken, hiç kimsenin beklemediği bir gelişme oldu ve Filistinli Müslümanlar direnişe geçti.

Öyle bir direnişe uyandık ki işgal edilmiş toprakların neredeyse her noktasında Filistinli Mücahitlersızmıştı. İsrail ve avaneleri kendilerini ilk defa bu kadar çaresiz hissettiler.

Gerçekleşen direnişte HAMAS’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, sivillere zarar gelmemesi için azami gayret içerisine girdiklerini belirttiler. Yalnız savaş ortamı, istenmeyen tablolarda elbette ki yaşanacak.

İsrail yaşadığı şoku atlattıktan 2 gün sonra katliam yapmaya başladı ve maalesef hala devam ediyor.

Gelişmeleri az çok yazılı ve görsel basın ile sosyal medya hesaplarımızdan takip ediyoruzdur. Benim aktarmak istediğim gelişmelerden çok gelişmelerle şekillenen tavırlarımızdır.

Şu bir gerçektir ki, HAMAS‘ın direnişi tün dünyayı şoka uğrattı, çünkü düne kadar ölümü bekleyenler (onların tasavvuru) varken birden bire bu direnişi sergilemiş olmaları muazzam bir tablo.

Aşılmaz, operasyon yapılmaz, teknolojisi alt edilmez denilen büyük İsrail balonu bu sayede patlamış oldu.

Bu durum Müslümanlarda gayretin kaynağı olurken, içimizdeki bazı zavallıların ise Yahudi(leşmiş)lerin söylemlerini dilden dile dolaştırmak ile meşgul.

BU KADAR TEKNOLİJİYE HANGİ MANTIKLA DİRENİYORLAR

Günümüzün pasif, kimsenin etlisi, sütlüsüne karışmak istemeyen diye tanımladığımız bazı kesim insanlar “İsrail’in bu kadar teknolojisi var. Bu direnişin karşılığında masumları öldürecekler” diyerek bu büyük mücadelenin farkına varmadan ya da bilerek üstünü örtmeye çalışıyorlar.

Zaten her gün bu masumlar öldürülüyor, elektrikten, sudan, ilaçlardan mahrumdurlar. Bari bırakın dirensinler, ölümleri zavallıca olmasın.

İSRAİL BİLEREK HAMAS’A GÖZ YUMDU

Başka bir söylem geliştiren içimizdeki bazı ferasetsizler, israil’in HAMAS‘a bilerek göz yumduğunu ve israil’e atfen “operasyonun ardından kendine bunu kılıf yaparak Ortadoğu ve Filistin coğrafyasında saldırılar yapacak” sözleri israil’in zedelenen imajına makyaj yapmaya çalışıyorlar.

Balon patladı arkadaşlar, israil’in büyülü dokunulmazlığının sonu, bitişinin başlangıcı başlamış oldu. Herkes kabul ediyor ki, İsrail tarihinin hezimetini yaşadı ama içimizdeki ferasetsizler bunu anlamakta güçlük çekiyor.

İÇİMİZDEKİ BEL’AMLAR

İçimizdeki ferasetsizlerin yanında birde içimizdeki Bel’amlar artık kendilerini ve düşüncelerini gizleme gereği duymuyor. 2 gün önce bir Bel’am çıkmış, “Mısır İsrail’i uyarmış. Böyle bir şey olabilir mi, İsrail bundan habersiz Mısır mı bundan haberdar. Olayın başka yönleri var. Gazze sınırındaki denizde yüklü miktarda petrol ve doğalgaz bulundu, HAMAS Çin ile tam anlaşıyorken Amerika bunu istemedi, liman anlaşmasına müsaade etmedi.” zırvalarını sıralayarak yapılan direnişin Amerika kontrolünde olduğu imajını vermeye çalışıyor.

Bı hey ahmak, İsrail Başbakanı Netenyahu, Mısır veya başka bir ülkenin HAMAS‘ın operasyonu ile ilgili kendilerini uyarılmadığını bunun yalan olduğunu söyledi. Bu birinci yalanın.

İkincisi Gazze sınırındaki denizde yıllar önce petrol ve doğalgaz bulundu, İsrail tarafından çıkarılıyor ve Filistin’e de bundan pay verilecekti ama Yahudiler yine sözlerini tutmadılar, bütün kaymaktan kendilerini istifade ediyor.

Hiçbir şey yapmamanın vermiş olduğu ezikliğe bu şekilde kılıf uydurmak büyük acizlik. Yardım etmiyorsun, eylem yapmıyorsun o zaman sus, otur yerinde.

BASIN AÇIKLAMASI YAPARAK BU İŞ ÇÖZÜLMEZ

Bu Bel’amların düşüncelerine farklı söz ve davranışlarla, tutumlarla hizmet edenler hiç yerlerinde durmuyor.

Basın açıklaması ile bu işin çözülmeyeceğini ha bire savurup duruyorlar. Arkadaşlar basın açıklaması elbette çözülmez ama hiçbir şey yapmamaktansa elinden ne geliyorsa onu yapmak daha iyi.

Amerika ve avanelerinin İsrail’e verdiği açık destek gibi Türkiye’de açık destek verse Filistin’e, inanıyorum ki gayretli Müslümanların çoğu buralarda durmaz. Açık destek yok o zaman Türkiye’nin tavrının daha sert olması için basın açıklamaları ve mitingler en azından yapılmalı ki hiçbir şey yapmamaktan çok çok iyidir.

Basın açıklaması yapalım, Filistinli kardeşlerimizin imdadına yetişmesi için para gönderelim, dua edelim.

Hiçbiri mi gelmiyor elinden o zaman sadece israil’e para akıtan ürünleri (Coca Cola, Nestle, Panten, MC vs.)boykot edelim.

Basın açıklamasında yoksun, para göndermede yoksun, boykotta yoksun peki sormazlar mı adama sen ne işe yararsın.

Başka kola al diyorsun, işte Coca Cola çok lezzetli, Müslümanları katledenlere para akıtıyorlar ama diyorsun, cevap ‘evet biliyorum’ ama başka bir şey içemem ki! Zıkkım olsun iç, içtiğin burnundan gelsin ne diyelim.” sözleri yer aldı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.