Öğretmenler güvenlik soruşturmalarını bekleyecek!

10.09.2022 12:16

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması güvenlik soruşturmalarına takıldı. Ne zaman noktalanacağına dair net bir tarihin olmamasına rağmen illere göre de bu süreç değişiyor. Teklifi kabul eden bazı öğretmenler sonuçlar bitene kadar ücretli çalışacak. Cumhurbaşkanlığından da valilere ikaz yazısı gitti.

Öğretmenler güvenlik soruşturmalarını bekleyecek!

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması güvenlik soruşturmalarına takıldı. Ne zaman noktalanacağına dair net bir tarihin olmamasına rağmen illere göre de bu süreç değişiyor. Teklifi kabul eden bazı öğretmenler sonuçlar bitene kadar ücretli çalışacak. Cumhurbaşkanlığından da valilere ikaz yazısı gitti.

Atanan 20 bin sözleşmeli öğretmene mevzuat gereğince güvenlik soruşturması yaptırılmaktadır. Ancak Valilerin bizzat “hızlı bitin” talimatı verdiği illerde, öğretmenler göreve başlamışken, hiçbir talimat vermeyen illerde ise güvenlik soruşturmaları geciktiği için, öğretmenlerin göreve başlaması da gecikecek.

Edinilen değerlendirmede, güvenlik soruşturması yönetmeliğinin, ildeki istihbarat ve emniyet personeline diğer illerdeki kayıtları görme imkanı tanıdığına dikkat çekilmişti. Yönetmeliğin verdiği bu yetkiyi en hızlı uygulayan Aksaray Valiliği oldu. Aksaray’da güvenlik soruşturması hızlıca tamamlanan öğretmenler 7 Eylül’den itibaren göreve başlayabildi.

Edinilen bilgilerde ise, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapıldı. İlk ders zili ile göreve başlaması beklenen öğretmenler güvenlik soruşturmalarına takıldı. İlçe millî eğitim müdürlüklerine giden yazıda “Ataması yapılan 20 bin öğretmen öncelikle güvenlik soruşturmasına tabi tutulacak. Soruşturma tamamlanmadan resmî olarak göreve başlama yapılamayacak.” uyarısı var. Güvenlik soruşturmaları ve arşiv araştırması valiliklerce yapılıyor. Ne zaman noktalanacağına dair net tarih yok. Her ilde süreç farklı işliyor.

Bütün bu çalışmalar ildeki atanan öğretmen sayısına, kurumlar arası istenilen belgelerin gönderme ve yazışma sürecine göre değişiyor. Mesela Mardin’e tayini çıkan bir öğretmen pazartesi göreve başlayacakken, Mersin’de bulunan bir öğretmen iki hafta sonra sınıfına kavuşabiliyor. Değerlendirme Komisyonu incelemelerinin ardından her aday için bir rapor çıkarıp bakanlığa bildiriyor. Sonra resmî olarak açıklanıyor.

Süreci yakından takip eden Cumhurbaşkanlığı, edindiğimiz bilgilere göre önceki gün valiliklere, güvenlik soruşturmalarının erken bitirmeleri için uyarı yazısı gönderdi. Yapılan araştırmalarda bazı illerde sürecin bir ayı bulacağı ifade ediliyor. Bu illerde İl Millî Eğitim Müdürlükleri, yeni tayin edilmiş öğretmenlerden kabul edenlere güvenlik ve arşiv soruşturmaları bitene kadar görevlendirildikleri okullarda ‘Ücretli olarak gelin başlayın’ mesajı gönderdi.

Teklifi kabul eden birçok öğretmen pazartesi günü görevlendirildiği okulda derse girecek. Soruşturmalar sonuçlanıp bir sıkıntı olmadığı takdirde ücretli öğretmenlik sona ererek sözleşmeli öğretmen olarak görevlerini sürdürecek. Burada hedef ise ekstra yeni bir ücretli öğretmenin görevlendirilmesinin önüne geçmek ve hem öğretmen hem de öğrencilerin okul-sınıf ortamına alışmasını sağlamak. Bu duruma ise bazı öğretmenler tepkili… Ay sonunda alacak maaşlarının 5 bini geçmeyeceğini, tayin edildikleri şehirlerde kiraladıkları evlerin bu rakamın iki katı olduğunu ifade ediyorlar.

20 bin öğretmen atamasında tartışmalar sürerken son üç öğretmen atamasında yapılan başvuru ve atamaların KPSS puan yılı dağılımına ulaştık. Sonuçlarda ilginç istatistikler yer alıyor. 2022 Ocak atamasında 2021 KPSS puanı ile atanan 14.027 öğretmenin 9.723’ünün (%69,3) 2020 yılına ait KPSS puanlarının da olduğu öğrenildi. Buna ek olarak, aynı atamada 2020 KPSS puanı ile atanan 934 öğretmenin 698’inin (%74,7) 2021 yılına ait KPSS puanları da olduğu ortaya çıktı.

İlgili Haberler