DOLAR 31,0033 0.29%
EURO 33,5083 0.16%
ALTIN 2.021,770,50
BITCOIN 1587169-1,55%
Ağrı

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

NOTERLER DİJİTAL SİSTEMLE BİRBİRİNE BAĞLANIYOR 

NOTERLER DİJİTAL SİSTEMLE BİRBİRİNE BAĞLANIYOR 

ABONE OL
21:52 | 15 Ağustos 2019 21:52
NOTERLER DİJİTAL SİSTEMLE BİRBİRİNE BAĞLANIYOR 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nöbetçi noterlik uygulamasıyla ticari hayatta büyük kolaylıklar getiren Adalet Bakanlığı, bu kapsamda yeni bir uygulamayı daha hayata geçiriyor. Yapılan yeni uygulamayla Türkiye’deki tüm noterler dijital olarak birbirine bağlanıyor. Böylece herhangi bir noterde yapılan düzenleme aynı anda başka yerdeki noterden alınabilecek, uygulama 19 Ağustos’tan itibaren hayata geçiyor.

Adalet Bakanlığı, vatandaşların işlerini kolaylaştırmak için yeni bir uygulama başlatıyor. Bakanlık yaptığı çalışmayla Türkiye’deki tüm noterleri dijital olarak birbirine bağlıyor. Böylece bir noterde yapılan işlem saniyeler içinde başka bir şubede görülebilecek. Noterliklerde yapılan düzenleme ile Türkiye’nin herhangi bir yerindeki noterde yapılan bir işlem aynı anda başka bir şehirde alınabilecek. Yeni uygulamanın belgelerin postada kaybolma, işlemin yapıldığı şehre yeniden gitme gibi sıkıntılar ortadan kaldırılacağı, böylece zamandan tasarruf edileceği belirtiliyor.

Bilindiği gibi daha önce yapılan düzenleme ile yurt dışında konsolosluklarda düzenlenmiş evrakın Türkiye’deki herhangi bir noterlikten örnek alınmasına imkân verilmişti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.