Memurlara maaş farkı yatırılacak!

15.01.2023 18:40

Kamuda görevli devlet memurlarına bu hafta içerisinde 14 günlük maaş farkları ve ek zam ücret ödemeleri yapılacak.

Memurlara maaş farkı yatırılacak!

Kamuda görevli devlet memurlarına bu hafta içerisinde 14 günlük maaş farkları ve ek zam ücret ödemeleri yapılacak.

Devlet memruları yıl içerisinde Ocak ve Temmuz aylarında iki kez zam alıyor. Zamlı maaşlar ayın 15’inde hesaplara yatırıldığı için 14 günlük maaş farkları ayrı olarak hesaplanarak yeni bir bordro düzenlenip hesaplara yatırılıyor.

14 günlük maaş farkının bu hafta içerisinde memurların maaş hesaplarına yatırılması bekleniyor. Her memurun 14 günlük maaş farkı ise değişiklik gösteriyor.

Bu ödemenin yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ek zam da Ocak ayı zamlı maaşlara yetiştirilemediği için bu tutarlarda bu hafta içerisinde hesaplara yatırılacak. Bilindiği üzere TBMM’de yasalaşan ek ödemeler KBS sisteminde 15 Ocak maaş ödemesine yetiştirilememişti. Bu ödeme de her memur için ayrı olarak hesap edilecek.

Bu ödemeler yapılırken sözleşmeli / kadrolu memur ayrımı yapılmıyor. Devlet dairelerinde görev yapan bütün memrular bu ödemeleri alacak.

Bilindiği üzere 14 günlük maaş farkı hesaplanırken öncelikle maaşın yüzde 30’unu bulmak gerekiyor. Ortaya çıkan rakam 30’a bölünmeli, sonrası da 14 ile çarpılmadı. Ayrıca ortaya çıkan rakam 14 günlük maaş farkıdır.Enflasyon farkı ise şu şekilde hesaplanmaktadır; Enflasyon Farkı= Maaş/Ücretlerdeki Artış Oranı-Enflasyon Oranı sonucunda (-) negatif,Enflasyon Farkı= Enflasyon Oranı-Maaş/Ücretlerdeki Artış Oranı sonucunda (+) çıkması pozitif sayı olması halinde, maaş vb. ücretlere “enflasyon farkı” şeklinde ilave bir artış yapılmaktadır.

İlgili Haberler