DOLAR 32,5851 0.21%
EURO 34,8496 0.52%
ALTIN 2.417,56-0,61
BITCOIN 2154329-0,04%
Ağrı
15°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kürtlerin taleplerini Mehmet Metiner açıkladı!

Kürtlerin taleplerini Mehmet Metiner açıkladı!

ABONE OL
14:57 | 12 Kasım 2022 14:57
Kürtlerin taleplerini Mehmet Metiner açıkladı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara’da, Kürtler Ne istiyor Çalıştayı’na katılan Genel Başkan Mehmet Metiner, yaptığı açıklamalarda isteklerini sıraladı. Metiner’in gündeminde, Kürtçenin okullarda seçmeli ders olmasının yanı sıra üniversitelerde Kürt tarihine de yer verilmesi vardı.

Metiner’in sıraladığı taleplerin arasında, Türkçe bilmeyenler için uçaklarda anons diline Kürtçenin de eklenmesi dikkat çekerek, “Dilimiz artık yasaklı değil. Kürtçe okullarda seçmeli ders olarak öğretiliyor. Kurslar serbest. Kuşkusuz bunları önemli ve olumlu adımlar olarak görüyoruz. Ama niye seçmeli olsun dilimiz diye soruyoruz?

Türkçe nasıl öğreniliyor ve öğretiliyorsa Kürtçemiz de bu ülkenin başkaca dilleri de öyle öğretilsin istiyoruz. Sizden talebimiz şu; seçmeli ders formülü yerine ana dillerimizin öğrenimi ve öğretimi için başkaca formülleri hızlıca devreye almak konusunda bir çalışma başlatmanız. Biz Kürtler Türkçeyi nasıl öğreniyorsak Kürtçeyi de öylece öğrenebilmeliyiz.

Sadece biz Kürtler değil, diğer kardeş halklara mensup olanlar da kendi anadillerini okullarda öğrenebilmelidirler. Milli Eğitim Bakanlığı anadillerin öğrenimi için daha düzenli ve kapsayıcı müfredatlar belirlemelidir. Biz anadilde eğitim yerine anadilin öğrenimi ve öğretiminin acilen devreye alınmasını talep ediyoruz. Dil demek kültür ve edebiyat demektir.

Anadilin eğitim ve öğretimini kalıcı ve yaygın bir düzeye taşımak için başta İstanbul Üniversitesi olmak üzere Ankara ve İzmir gibi üniversitelerimizin bünyesinde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerinin açılması, acil bir gerekliliktir. Bunu bugün yapmak, yarın ortaya çıkacak sorunların da ön alıcısı olacaktır. Üniversitelerimizin tarih bölümlerinde, münhasıran Kürtlerin de tarihlerine yer verilmesini elbette gerekli görüyoruz.

Uçaklarda İngilizce anonslar nasıl yapılabiliyorsa, tek kelime Türkçe bilmeyen Kürt anne ve babalarımız için de kendi anadillerinde anons yapılmasını gerekli ve önemli buluyoruz. Bunlar küçük dokunuşlar belki ama büyük kucaklaşmalar için çok anlamlı ve değerli adımlardır. Gün, o büyük buluşmayı yürekten sağlama günüdür.

Gelin canlar hep birlikte olalım diyoruz… Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine olalım… Neysek o olalım, olduğumuz gibi kalalım, ama hep birlikte Türkiye olalım… Güçlü Türkiye’yi de yeni bir anayasa temelinde hep birlikte inşa edelim… Türkiye Yüzyılının hep birlikte inşacıları olalım… Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi kalpten selamlıyorum.” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.