İkinci ek yerleştirme dönemi haftaya başlıyor!

09.10.2021 10:27

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) baraj altında kalıp tercih yapamayan adaylar için ikinci ek yerleştirme dönemi başlıyor. Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı 140-150 aralığında olan adaylar önlisans ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) puanı 170-180 aralığında olan adaylar ise lisans tercihi yapabilecek.

İkinci ek yerleştirme dönemi haftaya başlıyor!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) baraj altında kalıp tercih yapamayan adaylar için ikinci ek yerleştirme dönemi başlıyor. Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı 140-150 aralığında olan adaylar önlisans ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) puanı 170-180 aralığında olan adaylar ise lisans tercihi yapabilecek.

 

Merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşmeyen adaylar ile TYT puanı 140-150 aralığında olan adaylar ve AYT/YDT puanı 170-180 aralığında olan adaylar tercih yapabilecek. Ayrıca özel yetenek sınavı sonucu ile bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran adaylar ikinci ek yerleştirmede tercihte bulunabilecekken 2021-YKS merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede ÖSYM tarafından bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar ikinci ek yerleştirmede tercih yapamayacak.

 

Birinci ek yerleştirmenin ardından üniversitelerde 126 bin 354 lisans, 97 bin 677 önlisans olmak üzere toplam 224 bin 31 kontenjan boş kaldı. Ayrıca okul birinciliği bulunan öğrenciler bu tercihlerde okul birinciliği kontenjanından yararlanamayacaklar.

 

Adaylar bu kez tercihlerini başarı sıralamalarına göre değil, genel yerleştirmeden sonra oluşan taban puanlarına göre yapacaklar. Her programın boş kontenjanı kadar yerleştirme yapılacak. Yerleştirme işleminde söz konusu bölümü tercih eden en yüksek puanlı adaya öncelik verilecek.

 

Öğrenciler tercihlerini yaparken merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecek.

Kaynak: SABAH

İlgili Haberler