İç İşleri Bakanlığı metruk binalara karşı harekete geçti

27.10.2021 17:24

İç İşleri Bakanlığı, uyuşturucuya karşı sıfır tolerans ilkesiyle hareket ederek uyuşturucu kullanımının yoğun olduğu metruk binalarla ilgili harekete geçti.

İç İşleri Bakanlığı metruk binalara karşı harekete geçti

İç İşleri Bakanlığı, uyuşturucuya karşı sıfır tolerans ilkesiyle hareket ederek uyuşturucu kullanımının yoğun olduğu metruk binalarla ilgili harekete geçti.

 

İç İşleri Bakanlığı, gençleri ve çocukları zehirleyen uyuşturucuya karşı sıfır tolerans ilkesiyle hareket ederek zehir tacirlerine operasyonlarla göz açtırmıyor. Uyuşturucu kullanımının yoğun olduğu yerlere de müdahalede bulunuyor.

 

İç İşleri Bakanlığı tarafından uyuşturucu ile mücadelede sorununun temeline inebilmek için 2018 yılında Narkolog Projesi hayata geçirildi. Proje ile uyuşturucu kullanımının sosyolojik nedenlerine inilerek uyuşturucu bağımlılarının profilleri çıkarıldı.

 

Proje çerçevesinde herhangi bir uyuşturucu suçundan dolayı gözaltına alınan 29.540 kişiye anket yapıldı. Ankete katılanların %70,89’u hayatının bir döneminde uyuşturucu madde kullandığını belirtildi. Ankete katılanların %29,1’i terkedilmiş metruk binalarda uyuşturucu madde kullanımında bulunduklarını söyledi.

 

İç İşleri Bakanlığı, araştırmalar sonucu uyuşturucu kullanımında tercih edilen metruk binalarla ilgili harekete geçti. Bu doğrultuda 2019 yılında 3194 sayılı İmar Kanununun Yıkılacak derecede tehlikeli yapılar başlıklı 39’uncu maddesi genel güvenlik ve asayiş bakımından tehlike arz ettiği valilikçe tespit edilen metruk yapıların öncelikli olarak yıkılması, yıkılamayanların ise iyileştirilmesi/rehabilite edilmesi ve güvenlik tedbiri alınmasına yönelik iş ve işlemlerin yerel yönetimler başta olmak üzere ilgili kurum/kuruluşlar ile koordinasyon sağlanarak devam ettirilecek şeklinde değiştirildi. Değişikliğin ardından valiliklere, kaymakamlıklara, belediyelere talimat gönderilerek bulundukları yerlerdeki metruk binaların tespit edilmesi istendi. Vali ve kaymakamlar başkanlığında kurulan komisyon ile konu İl/İlçe Asayiş ve Güvenlik Toplantılarında ele alındı. 

 

Çalışmalar neticesinde bugüne kadar 105.750 metruk bina tespit edildi. Bu binalardan %81,28’ine yani 85.956’sına işlem yapıldı. İşlem yapılanlardan %65,82’si (69.607) yıkıldı, %15,46’sı (16.349) rehabilite edilerek güvenlik tedbiri alındı. Geriye kalan %18,72’sinin (19.794) ise yıkılma/iyileştirme işlemleri ise devam ediyor.

 

 

 

İlgili Haberler