Enerji Bakanlığı’ndan gaz ve elektrik konusunda açıklama geldi

20.01.2022 20:45

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, İran’ın Türkiye'ye Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gaz arzını durdurması nedeniyle sanayi tesisleri ve elektrik santrallerinde tüketim kısıtlamaları yapılacağını açıkladı. Diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemlerin alındığını da bildirdi.

Enerji Bakanlığı’ndan gaz ve elektrik konusunda açıklama geldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, İran’ın Türkiye’ye Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gaz arzını durdurması nedeniyle sanayi tesisleri ve elektrik santrallerinde tüketim kısıtlamaları yapılacağını açıkladı. Diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemlerin alındığını da bildirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan duyuruyla, Türkiye’ye Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gazın, İran tarafındaki doğal gaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle 10 gün süreyle sağlanamayacağı ifade edildi. Söz konusu arızanın daha kısa sürede giderilmesi için İranlı muhataplar nezdinde gerekli girişimlerde bulunulduğuna ve konunun hassasiyetle takip edildiğine işaret edilen açıklamada, “Elektrik ve doğal gaz sistem dengesinin korunması amacıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle doğal gaz ve buna bağlı olarak da elektrik tüketiminde kısıtlamalar yapılacaktır. Mevsim normallerinin altında seyreden olumsuz hava koşullarına rağmen diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemler alınmıştır.” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: G.G

İlgili Haberler