Elazığ’da Deprem Enkazı Altında Kalan Vatandaşlarla İrtibat Kurulmaya Çalışılıyor

25.01.2020 13:34

Elazığ’da  Deprem Enkazı Altında Kalan Vatandaşlarla İrtibat Kurulmaya Çalışılıyor

Elazığ’da  dün akşam saatlerinde yaşanan şiddetli depreminin ardından, yıkılan binaların  enkazı altında kalan vatandaşları arama kurtarma  çalışmaları yoğun olarak devam ediyor.

Arama Kurtarma ekiplerinin  titizlikle sürdürdükleri kurtarma çalışmalarında enkaz altında kalan vatandaşlardan  bir ses alma çabaları ve o yönde umutla o sesin sahibine ulaşma doğrultusunda  şimdiye kadar mucizeler yaşandı ve sağ salim olarak kurtarılan vatandaşlar büyük sevinç yaşattı.

Şu an Elazığ Sürsürü Mahallesinde yıkılan bir apartmanın enkazının altında kalan 9 vatandaşımızı sağ salim kurtarma umuduyla çalışmalar tüm hızıyla en hassas bir şekilde devam ediyor.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 22, yaralı sayısının 1030 olduğu bilgisi verildi.

AFAD’dan yapılan açıklamada, Sivrice ilçesindeki deprem sonrasında bölgede saat 10.00 itibarıyla büyüklüğü 4’ün üzerinde 12 deprem meydana geldiği, toplam 274 artçı sarsıntı yaşandığı belirtildi.

Depremde 17’si Elazığ, 4’ü Malatya olmak üzere 22 kişinin hayatını kaybettiği bildirilen açıklamada, yaralı sayısı ise Elazığ’da 654, Malatya’da 226, Diyarbakır’da 32, Adıyaman’da 25, Batman’da 6, Kahramanmaraş’ta 37, Şanlıurfa’da 50 olmak üzere 1030 olarak aktarıldı.

Arama kurtarma çalışmaları sürüyor: 39 kişi enkazdan kurtarıldı

Elazığ merkezde Mustafa Paşa Mahallesi’nde 1 kişi, Maden ilçesine bağlı Gezin köyünde çöken binadan 2 kişi sağ çıkarıldı.

Malatya’nın Doğanyol ilçe merkezindeki Gökçe Mahallesi’nde yıkılan iki katlı kerpiç evin enkazından ise 2 kişi kurtarıldı.

Elazığ’da biri kent merkezinde biri Mustafa Paşa Mahallesi’nde , ikisi Maden ilçesine bağlı Gezin’de olmak üzere 4 kişi daha enkaz altından kurtarıldı.

Mustafa Paşa Mahallesi’nde çöken binanın enkazından 14 saat sonra 2 kişi daha sağ çıkarıldı.

AFAD açıklamasına göre Sivrice ilçesinde saat 20.55’te 6,8 büyüklüğünde deprem kaydedilmişti.

Deprem yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Kandilli Rasathanesi ise depremin 6.5 büyüklüğünde olduğunu açıklamıştı.

İlgili Haberler