DSİ’den Ağrı’ya Çok Önemli Yatırımlar

17.02.2020 13:09

DSİ’den Ağrı’ya Çok Önemli Yatırımlar

AĞRI-Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Ağrı’ya yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Ağrı ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Kurumumuz tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü diğer sektörlerin de itici sektörü olmuştur. Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır.

Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.

Ağrı’ya 1 Baraj Kazandırdık,

Ağrı’da ziraatın daha da gelişmesi için son 17 yılda kente çok önemli yatırımlar yaptıklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Ağrı’da yaklaşık 202 milyon m3 su biriktirme hacimli Yazıcı Barajını inşa ettik. Yazıcı Barajından alınacak su ile Yazıcı ovasında 150 bin dekar zirai araziyi suya kavuşmuştur.

İnşaatı Devam Eden 2 Baraj ve 1 Gölet…

Diğer taraftan Ağrılı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Ağrı’nın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 2 baraj ile 1 göletin yapım çalışmaları devam etmekte olduğunu belirtti..

Ağrı’nın Münbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…

Son 17 yılda inşa edilen sulama projeleri hakkında da açıklama yapan Aydın,’ Tamamlanan 1 sulama tesisi ile 150 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık.

81 bin 840 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

Ağrı’mız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 81 bin 840 dekar araziyi sulayacak 6 adet sulama tesisi inşaat safhasındadır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Ağrı zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.

Ağrı’ya Menba Kalitesinde İçme suyu…

2011 yılında hizmete alınan Yazıcı Barajı İçme suyu Arıtma Tesisi ile Ağrı’ya menba kalitesinde içme suyu sağladıklarını da belirten Aydın Ağrı ilinde taşkın riskini azaltmak için son 17 yılda tamamlanan 44 adet taşkın koruma tesisi ile 43 yerleşim yeri ve 35 bin 670 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 9 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam ettiğini söyledi.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.-AĞRI

  

İlgili Haberler