Dışişleri Bakanı Fidan: “Dünya’yı FETÖ’ye dar etmeye devam edeceğiz”

15.07.2023 14:46

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Endonezya'nın başkenti Cakarta'daki Türk Büyükelçiliği'nde düzenlenen 15 Temmuz'u Anma programında yaptığı açıklamayla FETÖ’ye dünyayı dar etmeye devam edeceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Fidan: “Dünya’yı FETÖ’ye dar etmeye devam edeceğiz”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Endonezya’nın başkenti Cakarta’daki Türk Büyükelçiliği’nde düzenlenen 15 Temmuz’u Anma programında yaptığı açıklamayla FETÖ’ye dünyayı dar etmeye devam edeceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen 56. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katıldı. Burada ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Fidan görüşmelerin ardından bu sabah Türk Büyükelçiliği’nde düzenlenen 15 Temmuz’u Anma programında konuştu.

Dışişleri Bakanı Fidan konuşmasında, “Milletimiz ülkemizi bir avuç teröriste ve haine çiğnetmemeye ant içti. Aralarında dava ve yol arkadaşlarımızın da bulunduğu 251 vatandaşımız vatan yolunda son nefeslerini verdiler.

Gerçek yüzlerini görenlere karşı her türlü kumpası kurdular. Sayın Cumhurbaşkanımız ve devletimize boyun eğdirmeye çalıştılar.

15 Temmuz’da da son hamlelerini yaptılar. Ancak, milletmiz çelikten iradesiyle bu karanlık terör, casusluk ve ihanet örgütünü tarihin çöplüğüne attı. Bu örgütün Türkiye’deki yapılanmasının belini kırdık. Başta MİT olmak üzere, bütün kurumlarımızın cefakar çalışmalarıyla, zemin buldukları ülkelerin çoğunda da faaliyetlerini sona erdirdik.

Gerçek hizmeti yabancı istihbarat örgütlerine sunan bu ihanet çetesi, artık sinsi gündemini serbestçe yürütme imkanına sahip değil. Birçok ülkede, FETÖ’nün sözde eğitim kurumlarının, sivil toplum örgütü ya da başka kisveler altında faaliyet gösteren oluşumlarının kapatılmasını sağladık.

Bugün buradan, Cakarta’dan ilan etmek istiyorum; yeni dönemde de kurumlarımızla tam eşgüdüm ve dostlarımızla etkin işbirliği içinde, Dünya’yı FETÖ’ye dar etmeye devam edeceğiz.

FETÖ’ye ve ülkemizi hedef alan odaklara karşı, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın insicam ve teyakkuz içinde olmaları çok önemli. Bu, Endonezya’da yaşayan vatandaşlarımız için de çok önemli. Coğrafi olarak uzak ama kalben yakın olan bu coğrafyada, sergileyeceğiniz dayanışma ruhuna ihtiyacımız her zamankinden daha fazla olacak.

Bugün görüştüğüm muhataplarıma, işbirlikleri için teşekkürlerimi ilettim. Ancak, onları da tehdit eden bu yapılanmaya karşı birlikte atabileceğimiz ilave adımlar olduğunu da söyledim.

Elbette terörle mücadelemiz FETÖ’yle sınırlı değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi; terörün her türüyle amasız ve amansız mücadele bizim kırmızı çizgimizdir. İster PKK, ister onun ilintili yapıları YPG, SDG; ister DEAŞ, DHKPC olsun, devletimizin ve milletimizin güvenliğine ve bütünlüğüne kasteden örgütlerle mücadele temel önceliğimizdir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde attığımız odaklı ve tesirli adımların sonuçlarını hep beraber alıyoruz. Dik duruşumuz, artan diplomatik ve stratejik kabiliyetlerimizle, ülkemizi terörizm belasından kurtarmaya kararlıyız.

Bu düşüncelerle; 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günümüz kutlu olsun. Rabbim, ülkemizin ve milletimizin her daim yardımcısı olsun. Çok teşekkür ederim.” dedi.

İlgili Haberler