Cumhurbaşkanı talimatıyla ilgili bakanlıklar harekete geçti

30.10.2021 10:02

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ilgili bakanlıklar harekete geçerek, dar gelirli ve dezavantajlı kesimleri rahatlatacak çalışmalarını yapıyorlar. Çalışmaların bir bölümü önümüzdeki aylarda, bir bölümü ise önümüzdeki yıl hayata geçirilecek.

Cumhurbaşkanı talimatıyla ilgili bakanlıklar harekete geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pandemi sonrasında toplumun çeşitli kesimlerinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için gerekli adımları atacaklarını açıklamıştı. Bu konular kabine ve AK Parti MYK toplantıları da başta olmak üzere son dönemde çeşitli platformlarda masaya yatırılmaya devam ediyor . Masada konuşulan konular arasında Emekli aylıkları ve asgari ücrette beklenenin üstünde zamdan sosyal yardımların artırılmasına, 3600 gösterge ve emeklilik için yaşı bekleyenlerden çiftçilerin girdi fiyatlarının düşürülmesine kadar son derece önemli uygulamalar var.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla ilgili bakanlıklar harekete geçerek, dar gelirli ve dezavantajlı kesimleri rahatlatacak çalışmalarını yapıyorlar. Çalışmaların bir bölümü önümüzdeki aylarda, bir bölümü ise önümüzdeki yıl hayata geçirilecek.

 

AK Partili milletvekilleri geçen yaz ayları boyunca seçim çevrelerinde vatandaşlar ile bir araya gelip sorunlarını dinlemişti. İstek ve talepler rapor haline getirilerek parti genel merkezine sunuldu. Yapılan çalışmaların çerçevesinin belirlenmesinde bu öncelikli beklentiler de dikkate alındı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sigorta prim gün sayısını doldurup emekli olmak için yaşı bekleyenlere dönük bir çalışma yapıyor. Bu konuda ne yapılabileceğine, maliyetlere bakılacak. Hazırlanan öneri Başkan Erdoğan’a sunulacak. Son kararı Erdoğan verecek.

 

Emeklilerin durumlarının düzeltilmesi için de iki konu üzerinde duruluyor. Öncelikli olarak aylıklarına rutinin dışında bir zam yapılması gündemde. Böylece geniş bir kitlenin alım gücü ile ilgili ciddi bir rahatlama sağlanmış olacak. Tartışılan bir başka düzenleme ise 2 bin liranın altında emekli maaşı alanlara seyyanen zam yapılarak bunların yukarı çekilmesi. Eğer bu konuda karar verilirse 2 bin TL’nin altında emekli maaşı kalmayacak.

 

Asgari ücret konusunda da hesaplamalar yapılıyor. Bu yıl da enflasyonun üstüne çıkılarak yüzde 30’lar civarında zam yapılabileceği konuşuluyor. Böylece asgari ücret 3 bin 500 lira civarına yükselmiş olacak.

 

Çalışmaların yapıldığı konular arasında gıda fiyatlarının düşürülmesi öncelikli hedeflerden biri olacak. Bir taraftan spekülatif fiyat artışları önlenirken diğer taraftan çiftçinin mazot, gübre ve tohum gibi girdi maliyetlerinin düşürülmesi için çalışmalar yapılmaya devam ediyor.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önemle üzerinde durduğu konulardan birisi de yoksul kesimlere yönelik sosyal yardımlar. Bu konuda da geniş kapsamlı bir çalışma yapılacak.

 

Öğretmen, sağlık çalışanları, polis başta olmak üzere belli gruplar için 3600 gösterge verilmesi konusu da yine gündemde. Önümüzdeki ay ilk kez bunun çalışmalarını yürütecek bir komisyon oluşturulacak.

Kaynak: SABAH

İlgili Haberler