Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Sinan Oğan’ın isteklerine boyun eğmeyeceğim”

19.05.2023 19:06

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 28 Mayıs'ta yapılacak ikinci turu öncesi Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, CNN International'a röportaj verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Sinan Oğan’ın isteklerine boyun eğmeyeceğim”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci turu öncesi Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, CNN International’a röportaj verdi.

CNN International’dan Becky Anderson, Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden’a atıfla söylediği “Biden, Erdoğan’ı devirin emri verdi” sözlerini hatırlatarak “Biden’ın sizi devirmek istediğine gerçekten inanıyor musunuz?” diye sordu. Erdoğan, bu soruya verdiği yanıtta, “Bir seçimi ilk turda bitirmek yerine ikinci tura kalan bir kişi nasıl diktatör olabilir?” ifadelerini kullandı.

Parlamentoya girecek 322 milletvekilinden oluşan bir ittifakı olduğunu ve bu ittifakın liderinin Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna ilk turu birinci tamamlayarak gittiğini kaydeden Erdoğan, “Böyle diktatör mü olur?” diye sordu.

Anderson’ın “Seçilmeniz durumunda Biden yönetimi ile çalışacak mısınız ve çalışabilir misiniz?” sorusuna da yanıt veren Erdoğan, “Onda hiç şüphe yok. Biden ile çalışırım. Eğer Biden giderse, yerine gelecek kim olursa olsun onunla da çalışırım.” dedi.

Batı’nın Ukrayna savaşı bağlamında Rusya’ya yönelik yaklaşımı ile hemfikir olmadığı yönündeki ifadeleri de sorulan Erdoğan, Ukrayna’ya yapılan askeri yardımı mı ‘provokasyon’ olarak değerlendirdiği sorusuna, “Batı, dengeli bir yaklaşım sergilememiştir. Rusya gibi bir ülkeye karşı dengeli bir yaklaşım sergilemelisiniz. Örneğin, tahıl koridoru girişimi… Biz burada sadece Batı’nın çıkarlarını ve ihtiyaçlarını değil, Afrika ülkelerinin çıkarlarını ve ihtiyaçlarını da düşündük” yanıtını verdi.

Rusya-Türkiye ilişkilerine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Batı’nın yaptığı gibi Rusya’ya yaptırım uygulayacak noktada değiliz. Batı’nın yaptırımları bizi bağlamıyor. Biz güçlü bir ülkeyiz ve Rusya ile olumlu bir ilişkimiz var. Rusya ve Türkiye’nin mümkün olan her alanda birbirine ihtiyacı var” dedi. 

Tahıl koridoru anlaşmasının iki ay daha uzatılmasına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu, Putin ile özel ilişkimiz sayesinde mümkün oldu” açıklamasında bulundu

Erdoğan, CNN’e verdiği mülakatta, ‘enflasyonu düşürmek için politika faizini düşürme’ politikasına devam edileceğini de açıkladı. Erdoğan, “Lütfen beni seçimlerden sonra izleyin; enflasyonun faizle birlikte düşeceğini göreceksiniz” dedi.

‘Bunun ekonomi politikalarında değişiklik olmayacağı anlamına mı geldiği’ sorusunu yanıtlayan Erdoğan, “Kesinlikle” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda yüzde 5 alan Sinan Oğan’ın ‘daha sıkı bir mülteci politikası olan adaya desteğini açıklayacağını’ hatırlatan CNN’e göre, Erdoğan, Oğan için, “Onun isteklerine boyun eğmeyeceğim” dedi. Erdoğan, Oğan’a ilişkin soruya, “Ben bu şekilde müzakere etmeyi seven biri değilim” yanıtını verdi. 

Oğan’ın ikinci turda iktidarı belirleyeceği yönündeki tartışmalara ilişkin de konuşan Erdoğan, iktidarı belirleyenin halk olacağını söyledi.

İlgili Haberler