‘Çalışma İzni Görev Belgesi’ için verilen süre bugün doluyor

07.05.2021 12:44

ANKARA-Geçerlilik süresi uzatılan 'Çalışma İzni Görev Belgesi' için verilen süre 7 Mayıs Cuma 24.00'te doluyor ancak gerekli belgeleri e-Devlet'ten alamayan bir çok vatandaş sürenin uzatılmasını istiyor.

‘Çalışma İzni Görev Belgesi’ için verilen süre bugün doluyor

ANKARA-Geçerlilik süresi uzatılan ‘Çalışma İzni Görev Belgesi’ için verilen süre 7 Mayıs Cuma 24.00’te doluyor ancak gerekli belgeleri e-Devlet’ten alamayan bir çok vatandaş sürenin uzatılmasını istiyor.

Koronavirüsle mücadele kapsamında geçilen “tam kapanma” döneminde muafiyet kapsamındaki çalışan ve iş yeri yetkilisinin imzasıyla düzenlenen manuel “Çalışma İzni Görev Belgesi’nin” geçerlilik süresi e-Devlet’te yaşanan aksaklıklar nedeniyle 7 Mayıs Cuma 24.00’e kadar uzatılmıştı. Ancak vatandaşlar güncellemeler yapılamadığı için bu gece süresi dolacak Çalışma İzni Görev Belgesini halen e-Devlet’ten alamadı. Vatandaşlar işlerinin aksamaması için kararın bugün belli olması gerektiğini söylüyor.

BİNLERCE ÇALIŞAN GÖREV İZİN BELGESİ BEKLİYOR

Muafiyet tanınan iş kollarında çalışan kişilerin başvurularının değerlendirildiği belirtilen genelgede, e-Devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi üzerinden bugün saat 17.00’ye kadar 2 milyon 677 bin başvurunun gerekli sorgulamalar yapılarak neticelendirildiği ve ilgili kişiler için çalışma izni görev belgesi düzenlendiği aktarıldı.

Halihazırda muafiyet alanında olmasına rağmen sistem üzerinden çalışma izni görev belgesi alamayan “iş yeri sahipleri, kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar ile kendi özel sandıklarına tabi olmaları nedeniyle sosyal güvenlik sisteminde kayıtları bulunmayan bankacılık sektörü çalışanları” gibi alanlarda da gerekli kurumlar arası entegrasyonun Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türkiye Bankalar Birliği başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarca tamamlanacağı belirtildi.

Bu gece manuel düzenlenen çalışma izni belgelerinin süresi doluyor ama binlerce vatandaş e-Devlet’te yaşanan aksaklık nedeniyle Çalışma İzni Görev Belgesini alamıyor Çalışma izni görev belgesi düzenlenmesinin, e-Başvuru sisteminin kullanımında oluşabilecek problemler, sistemsel yoğunluk, erişim hatası gibi geçici durumlar nedeniyle zamanında görev belgesi alınamaması durumunda kullanılabilecek bir uygulama olduğu ifade edildi.

Kaynak: Ş.V

İlgili Haberler