Cabbar Şıktaş: “Artvin ve İzlenimlerim”

14.06.2022 15:09

Yeşil Iğdır Gazetesi Sahibi Cabbar Şıktaş, Küresel Gazeteciler Konseyi’nin altı ayda bir gerçekleştirdiği ve bu yılın ilk toplantısının Artvin’de yapıldığı buluşmayla alakalı bir yazı kaleme aldı.

Cabbar Şıktaş: “Artvin ve İzlenimlerim”

Yeşil Iğdır Gazetesi Sahibi Cabbar Şıktaş, Küresel Gazeteciler Konseyi’nin altı ayda bir gerçekleştirdiği ve bu yılın ilk toplantısının Artvin’de yapıldığı buluşmayla alakalı bir yazı kaleme aldı.

Cabbar Şıktaş’ın kaleme aldığı yazısında, “Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) altı ayda bir, bir ilde ülke genelindeki KGK üyesi gazeteciler ile buluşuyor.

Bu yılın ilk toplantısı Artvin ilimizde gerçekleştirildi.

Ev sahipliğini KGK Artvin İl Temsilcisi Aydın Tatar’ın yaptığı Medya Buluşması 5 gün sürdü.

Artvin Hopa Medya Buluşması kapsamında yapılan etkinlik öylesine dolu dolu yapıldı ki, yurt genelinden yaklaşık 70 gazeteci ile beraber yurt dışından gelen gazetecilerin de katılımı ile mükemmel bir organizasyon gerçekleşmiş oldu.

8 Haziran günü Artvin’de buluşan gazeteciler ilk olarak DSİ misafirhanesinde ağırlandı. Ardından tanışma balosu düzenlendi.

Sabahın ilk ışıkları ile gazeteciler kafilesi 3 gün boyunca Artvin’in muhteşem doğasıyla baş başa kaldılar. Şavşat, Karagöl, barajlar, baraj gölünde tekne turu, yemyeşil ormanlar, Türkiye’nin en büyük Atatürk heykelini ziyaret… Kısacası gezilmedik, görülmedik bir karış yar kalmadı desek yeridir.

İl Genel Meclis üyesi, gazeteci ve iş insanı Aydın Tatar kardeşimiz, başta kendisi olmak üzere ekibiyle güzel bir program hazırlamış.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk,  Artvin Üniversitesi, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek isimlerini açıklamayan iş insanları, kısaca Artvin halkı inanılmaz bir şekilde el birliği ile gelen gazeteci misafirlerini ağırladılar.

Bilindiği gibi Artvin dağın yamacına kurulmuş bir ildir. Bir yerden bir yere gitmek isterseniz mutlaka virajlı yolları aşmanız gerekiyor. Şehrin merkezi caddelerden ibaret, ne tarafa dönerseniz dönün önünüzde yüksek dağları ve o dağların zirvesinden yamaçlarına kadar çarşaf gibi süzülen orman ağaçlarını görürsünüz.

Dağ ve orman ile bütünleşen Artvin ilimize devletimiz inanılmaz yatırımlar yapmış. Barajlar başlı başına bir doğa harikası yaratmış. Baraj gölüne “Marina” ismi verilmiş, iki tekne konulmuş ve gelen ziyaretçiler tekne ile gezerek gölün keyfini çıkarıyorlar.

Şavşat biraz daha organize bir ilçe, yapılan oteller doğayla baş başa yaşamak isteyen ziyaretçilerini kabul ediyor. Fiyatlar astronomik değil, herkesin gidip kalabileceği, tatil yapabileceği düzeyde.

Tabii ki bizler önce kendi işimiz için gitmiştik, gazeteciler bir araya toplandık, kendi sorunlarımızı masaya yatırdık, kafamıza takılan sorulara KGK Genel Başkan Mehmet Ali Dim ve Prof. Dr. Levent Eraslan yanıt verdi. Dijital Telif Hakları Kanunu için önerilerde bulundu.

Edindiğimiz mesleki bilgiler hatırı sayılır bilgilerdi. Dijitalleşmeyle birlikte her geçen gün kapanma noktasına gelen yerel gazetelerin çok ciddi sorunları bulunmaktadır. İnternet sitelerine ilan verilmesi yasalaştırılmaya çalışılırken, her gazetenin bir internet sitesi olduğu gerçeği de dikkate alınarak, basılı gazetelerin internet sitelerinin de aynı kategoriye alınması gerektiği toplantıda vurgulandı.

Kendilerine derman olamayan gazeteciler, ziyarete gittikleri şehre derman olabilmektedirler.

Mesela Artvin’de bulunan gazeteciler gezi esnasında sosyal paylaşım sitelerinden ve gazetelerinden sayısız paylaşımda bulunarak kendi illerine Artvin’in reklamını yaptılar.

Şahsen benim paylaşımlarıma istinaden bana sayısız soru soran insanlardan duyduklarım, gördükleri yerlerin harika yerler olduğu ve en kısa zamanda gelip görmek istedikleri oldu.

Bunu ülkenin tümünde değerlendirdiğimizde bu inanılmaz bir sayıyı kapsar. Artvin bunun farkındaydı. Özellikle turistik mekânların sahipleri, vali, oda başkanları, iş insanları, esnaf gayet bilinçli davranıyordu.

Şu anda grubumuza her ilden izlenimler, haberler, ardı ardına geliyor. Artvin Valiliği marka şehir kapsamında onlarca noktada Artvin yazılı tişört, kupa, çay, atkı, hediyelik eşya, yağmurluk, kapüşonlu polar gibi onlarca ürünü satıyor. Eminiz ki bu ürünlerden amaçlanan tanıtım ve reklamının kat be kat fazlasını, 3 gün içerisinde Artvin’i ziyaret eden gazeteciler sayesinde elde etti.

Tabii ki hükümetin Artvin’e yaptığı, yolları, tünelleri, barajları, Ferhat gibi dağları yararak yapılan yatırımları da sergilemiş oldular.

Yusufeli’ne yollar bozuk olduğu için gidemedik, barajdan ötürü yeni bir ilçe inşa edilmiş, Vali Yılmaz Doruk ısrarla gidip görün dediyse de, program çok sıkışık olduğu için gidemedik.

14 Ekim 2019 yılında Mehmet Ali Dim ve kurucu üyeler tarafından kurulan Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) 81 il temsilciliği ve 57 yurt dışı temsilciliği ile Türkiye’nin en güçlü basın meslek kuruluşlarından birisidir. Doğal olarak temsilcilerin tamamı Artvin’den haberdar olmuş oldu, yaptıkları yayınlar ile çevrelerini Artvin’den haberdar etmiş oldular.

BATUM ZİYARETİ

Hopa çifte köprü, Çaykur fabrikası ziyareti ve Hopa Ticaret Odası Başkanı Osman Akyürek’in öğlen yemeği ikramından sonra Gürcistan’a bağlı Acara Özerk Cumhuriyeti başkenti Batum’a hareket ettik.

Türkiye Cumhuriyeti Batum Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz’ın, gazeteciler onuruna verdiği akşam yemeğine Acara Ekonomi ve Maliye Bakanı Jaba Putkaradze ve Gürcistanlı gazeteciler iştirak ettiler. Son derece yüksek seviyede bir dostluk ve samimi bir ortamda akşam yemeği yenildi ve hatıra fotoğraflarının ardından serbest zamana geçilerek Batum caddeleri gezilip hatıra fotoğrafı çektirildi.

Bilindiği üzere Batum eğlence turizmi ile ünlüdür.

Sayısız casino ve eğlence mekânı mevcut.

Birçok Türk’ün oteli ve iş yeri de mevcuttur.

Gürcistan Tiflis’te Türk iş insanı daha fazla. Her sektörde çok ciddi yatırımcı bulmak mümkün.

Elbette Batum da görülmeye değer bir yer. Muhteşem binalar, muhteşem oteller ve güzel sahilleri bulunmaktadır.

SONUÇ

5 günlük Artvin Batum Medya Buluşması’na ev sahipliği yapan KGK İl Temsilcisi Aydın Tatar’a, KGK ailesini bir araya toplayan Genel Başkan Mehmet Ali Dim’e, Koordinatörümüz Meryem Kamberoğlu’na, Artvin Valiliğine, Artvin ve Hopa Ticaret Odasına, Artvin Üniversitesine, Batum Başkonsolosluğuna teşekkür ederim.” ifadeleri yer aldı.

İlgili Haberler