Bitlis Gazeteciler Cemiyeti, üyeliklerinden çekildi!

23.06.2023 09:42

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti, başkanı Sinan Aygül'ün saldırıya uğramasına tepki göstermediği için Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu üyeliklerinden çekildiğini bildirdi.

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti, üyeliklerinden çekildi!

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti, başkanı Sinan Aygül’ün saldırıya uğramasına tepki göstermediği için Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu üyeliklerinden çekildiğini bildirdi.

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, 17 Haziran günü, yaptığı haberler nedeniyle Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani’nin koruması Yücel Baysal’ın saldırısına uğramıştı. Baysal’ın yanında bulunan polis memuru Engin Kaplan ise saldırıyı engellemek isteyenleri silahını göstererek engellemişti. Aygül hastaneye kaldırılırken, Baysal ve Kaplan tutuklandı.

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti’nden bugün yapılan yazılı açıklamada, saldırıya Türkiye’den ve yurt dışından çok sayıda gazeteci örgütü ile sivil toplum kuruluşunun tepki gösterdiği belirtildi.

“Ancak, bu süreçte Başkanımıza yapılan alçakça saldırı kadar bizleri derinden üzen bir başka durum daha yaşanmıştır.” denilen açıklamada, “İlk andan itibaren asıl olaya müdahil olması gereken, cemiyet kuruluşumuzdan bu yana aktif üyesi olduğumuz Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu (DGF) ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) asli ve en önemli görevlerinden biri olmasına ve olayın üzerinden 5 gün gibi bir süre geçmesine rağmen bir kınama mesajı yayınlanmadığı gibi, DGF Başkanı Feridun Öztürk ile TGK Başkanı Nuri Kolaylı başta olmak üzere herhangi bir yöneticisi tarafından da bir geçmiş olsun telefonu dahi iletilmemiştir.” ifadelerine yer verildi.

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun TGK ve DGF üyeliklerinden ayrılma kararı aldığı aktarılan açıklamada, “Tepki amacıyla yönetim kurulumuzun oy birliği ile gerek federasyondaki ve gerekse konfederasyondaki üyeliğimizi bugün itibariyle sonlandırdığımızı da kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.” denildi. 

İlgili Haberler