AİÇÜ’de “Direnişten Dirilişe 15 Temmuz” Konferansı Düzenlendi

14.07.2023 19:05

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde “Direnişten Dirilişe 15 Temmuz” konferansı düzenlendi.

AİÇÜ’de “Direnişten Dirilişe 15 Temmuz” Konferansı Düzenlendi

Konferans öncesinde Recep Tayyip Erdoğan Kültür ve Kongre Merkezi’nde protokol üyeleri tarafından, Direnişten Dirilişe 15 Temmuz Resim Sergisi’nin açılışı yapıldı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Recep Tayyip Erdoğan Kültür ve Kongre Merkezi Selçuklu Konferans Salonunda gerçekleştirilen, Eğitimci-Yazar Abdullah Yıldız’ın konuşmacı olduğu “Direnişten Dirilişe 15 Temmuz” konferansına, Rektör Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut ile Ağrı Vali Vekili Bülent Şimşek, Ağrı Belediye Başkan Vekili Vasim Beyazıt, Ağrı Cumhuriyet Başsavcısı Mehdi Can, Rektör Yardımcılarımız, il protokolü, akademik ve idari personel ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Konferansta konuşan Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Türkiye’de yapılan her darbenin dış destekli olduğunu vurgulayarak, “Tarih boyunca karşılaştığımız dış tehdit ve saldırıların yanı sıra, içte de birçok darbe ile karşı karşıya kalmışız. Yapılan her darbe, devletimizin ilerlemesine ve milletimizin bekasına yönelerek sosyal ekonomik kayıplarımıza sebep olmuştur.

Her metrekaresinden bir medeniyetin çıktığı bu coğrafyada ayakta kalabilmenin taşıdığı risklerin şuurunda olmamız gerekir. İbn-i Haldun, “Coğrafya kaderdir” diyerek insanların yaşadığı coğrafyanın önemine göre karşılaşacakları tehdit, tehlike ve ihanetlere dikkat çekmektedir. Yaşadığımız bu coğrafyada, geçmişte olduğu gibi birlik ve beraberlik içerisinde her türlü tehlikenin inşallah üstesinden gelmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Karabulut milletimizin, 15 Temmuz’da cesur bir şekilde kararlı bir duruş sergilediğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde tarih yazdığını söyledi. 15 Temmuz gecesindeki direnişin bir diriliş hikayesine dönüştüğünü belirten Prof. Dr. Karabulut, Türkiye’de darbeler döneminin tarihe gömüldüğünü ifade etti.

Şehitlerin ve gazilerin bıraktıkları mirasa kadını erkeği, genci yaşlısıyla her zaman sahip çıkacaklarını ifade eden Prof. Dr. Karabulut, “Vatanımız için canını feda eden tüm şehitlerimizi ve 15 Temmuz gecesi darı bekaya yürüyen kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum, gazilerimize sağlık ve sıhhat diliyorum. Rabbim bir daha 15 Temmuzları bu aziz millete yaşatmasın 15 Temmuz Demokrasi Zaferimiz kutlu olsun.” diye konuştu.

 “Direnişten Dirilişe 15 Temmuz” konferansında konuşan Eğitimci-Yazar Abdullah Yıldız 15 Temmuz’da Türkiye’de verilen direniş mücadelesi ile batılı ülkelerin ve Amerika’nın oyununun bozulduğunu söyledi.

Darbe girişiminin ardından yaşadığı olayları aktaran Yıldız, “15 Temmuz gecesinde Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yiğitler meydana çıktı ve bu aziz milletimiz darbecilerden korkmadıklarını dile getirdi. Hepimiz meydanlara çıkarak vatanımızı koruduk. Milletimiz Reis’inin sokaklara çıkın talimatına uyarak, tek yürek oldu. Yediden yetmişe her kesimiyle milletimizin verdiği mücadele ile Amerika ve onun maşası olan şarlatanların oyunu bozuldu.” diye konuştu.

15 Temmuz gecesinde şehit olan 251 vatandaşımızın Türkiye Yüzyılı’nın kahramanları olduğunu ifade eden Yıldız, “Bu topraklarda şehitler bitmez. Allah için, ezan için, bayrak için ve vatan için canını seve seve verecek binlerce kahraman var.” dedi.

15 Temmuz 2016’da İstanbul 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde darbeciler tarafından silahla yaralandığını kaydeden Yıldız, o gece yaşadığı olayları anlattı.   

Konferans, Prof. Dr. Karabulut’un Eğitimci-Yazar Yıldız’a teşekkür belgesi ve hediye takdiminin ardından 15 Temmuz şehitleri anısına düzenlenen kortej yürüyüşü ile sona erdi.

 

İlgili Haberler