AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. KARABULUT, “2019 Prof. Dr. Fuat SEZGİN Yılı” Kapanış Törenine Katıldı

25.12.2019 18:19

AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. KARABULUT, “2019 Prof. Dr. Fuat SEZGİN Yılı” Kapanış Törenine Katıldı

Modern Bilimin Öncüleri İslam Bilim ve Teknoloji Sergisi açılış ve 2019 Prof. Dr. Fuat SEZGİN Yılı kapanış töreni, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın teşrifleri ile İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından ilan edilmesi sonrası bir yıl boyunca sempozyum, konferans, panel, toplantı ve çeşitli etkinliklerin yapıldığı “2019 Prof. Dr. Fuat SEZGİN Yılı” kapanış toplantısı ile Modern Bilimin Öncüleri İslam Bilim ve Teknoloji Sergisi açılış törenine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Dr. Fuat OKTAY, Bakanlar, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT ile üniversite rektörleri ve çok sayıda davetli katıldı.

2019 Prof. Dr. Fuat SEZGİN Yılı kapanış töreninde konuşan Cumhurbaşkanımız Sayın ERDOĞAN, Prof. Dr. Fuat SEZGİN’in İslam bilim ve teknoloji tarihine yaptığı katkıların daima şükranla hatırlanacağı söyledi. Cumhurbaşkanımız ERDOĞAN, “Prof. Dr. Fuat SEZGİN hocamız, günün 17 saatini çalışarak geçiren ve daha fazla çalışamadığı için hayıflanan bir ilim adamıydı. İslam, bilim ve teknoloji alanındaki çalışmalarıyla bu zenginliğin yeniden keşfedilmesini sağlayan Prof. Dr. SEZGİN, bize neyi kaybettiğimizi hatırlatmıştır. Kendisi ‘Türkiye’de bir uyanma başladı’ derken, sahip olduğu büyük birikime bakarak konuşuyordu. Burada yer alan ve her biri bilim tarihinde önemli yere sahip özel bölümler, medeniyetimizin altın sayfalarını teşkil etmektedir. Maziden atiye bir köprü kuran bu muhteşem birikimin yeni nesillere tanıtılması için çaba harcayan herkese şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Müslüman bilim dünyasındaki pek çok eser ve buluşu gün yüzüne çıkaran Prof. Dr. Fuat SEZGİN’in ‘İslam medeniyetinin altın çağının kaşifi olarak nitelendirildiğini belirten Rektör Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, 2019 Prof. Dr. Fuat SEZGİN Yılı kapsamında üniversite olarak “İslam Bilim ve Kültür Tarihçisi Olarak Prof. Dr. Fuat SEZGİN” temalı 3. Uluslararası Ahmed-i Hani Sempozyumu ile “Prof. Dr. Fuat SEZGİN ve İslam Bilim Tarihi” konulu paneli gerçekleştirdiklerini, İslami İlimler Fakültesindeki salonun isminin Prof. Dr. Fuat SEZGİN Konferans Salonu olarak değiştirildiğini ve Prof. Dr. SEZGİN’in 1939-1943 yılları arasında Doğubayazıt Müftülüğü yapan ve 1943’de vefat eden babası Mehmet Mirza SEZGİN’in ilçede bulunan kabrinin üniversite tarafından onarıldığını söyledi.

İlgili Haberler