Ağrı’nın sağlık problemi azalıyor!

21.08.2023 16:53

Sağlık problemleriyle sürekli gündemde olan Ağrı ilimiz hastaları Van’da yeni açılan 800 yataklı hastane ile rahata kavuşacak.

Ağrı’nın sağlık problemi azalıyor!

Sağlık problemleriyle sürekli gündemde olan Ağrı ilimiz hastaları Van’da yeni açılan 800 yataklı hastane ile rahata kavuşacak.

Yıllardır sağlık alanında yaşanan sorunlarla gündeme gelen Ağrı’da hastalar randevu bulmakta zorlanırken tedavi imkanlarının kısıtlılığı nedeniyle Doğu Anadolu Bölge Müdürlükleri’nin merkezi konumundaki Erzurum’un yolunu tutmak zorunda kalıyor.

Hava kirliliğinin insan sağlığına etkileri üzerine çalışmalar yürüten 15 sağlık, çevre ve iklim örgütünün oluşturduğu

Temiz Hava Hakkı Platformu’nun (THHP)’in Mart ayında hazırladığı rapora göre en kirli havayı soluyan ilk beş ilin içerisinde yer alan Ağrı, TUİK verilerine göre %21,8 ile iyi ve kötü huylu tümörlerden kaynaklı ölümlerin en yüksek olduğu il oldu.

Ağrı merkezin tek kamu hizmeti veren hastanesi Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi kanser hastalarının onkoloji uzmanı doktoru olmadığı için mağduriyetleri devam ediyor. Onkoloji servisinin son doktorunun tayinle gitmesi üzerine yaklaşık 3 aydır atama yapılmayan hastanede hastalar çevre ilçelere ve hastanelere gitmeye başladı.

Ağrı’ya 232 km uzaklıkta bulunan Van’ın Edremit ilçesinde yapılan sağlık yatırımlarıyla birlikte 210 ek poliklinik, 157 erişkin yoğun bakım, 40 ameliyathane bulunan 800 yataklı yeni hastane binası inşa ediliyor.

Yapılacak olan 800 yataklı yeni kamu hastanesi ile Van ve çevre illerden gelen binlerce hastaya daha iyi sartlarda sağlık hizmeti verilmesi hedefleniyor. Öte yandan, komşu il Van’da yapılan diğer sağlık yatırımlarıyla birlikte toplamda 3 bin 100 yatak kapasitesine ulaşılacak ve bölgedeki sağlık hizmetine erişim kolaylasacak.

Ağrı’ya 167 km uzaklıktaki 272 bin 997 nüfusa sahip Kars’ta yapımına başlanan 500 yataklı Bölge Hastanesi’nin temeli hafriyat çalışmaları devam ediyor.

Merkez Yenişehir Mahallesinde 141 dönümlük arazi üzerine kurulacak olan ve tamamlandığı 1 milyar 719 milyon liraya mal olacak 500 yataklı Bölge Hastanesi’nde yürütülen çalışmalar devam ediyor.

Komşu illerde sağlık alanında yaşanan bu gelişmelerle Ağrılıların Erzurum’un dışında alternatifi artıyor.

İlgili Haberler