Ağrılı gençler Kanada’ya göç ediyor!

10.04.2023 21:29

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, Ağrı’da 2021 yılında 524 bin 644 olan nüfus 2022 yılı için 510 bin 626 olarak güncellendi. Ağrı’dan Kanada’ya olan göçler ise arşa çıktı.

Ağrılı gençler Kanada’ya göç ediyor!

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, Ağrı’da 2021 yılında 524 bin 644 olan nüfus 2022 yılı için 510 bin 626 olarak güncellendi. Ağrı’dan Kanada’ya olan göçler ise arşa çıktı.

Gelir eşitsizliğinin en yüksek olduğu iller sıralamasında ikinci, en yoksul iller sıralamasında ise üçüncü sırada yer alan Ağrı, son iki senedir yurtdışına verdiği genç iş gücü göçü ile gündemde. Özellikle Kanada ve Amerika gibi ülkelere göç veren ilden, neredeyse her aileden bir veya iki kişi gitmiş. Hala da gitmekte olanlar var ve gitmenin yollarını arayan binlerce genç var. Konuştuğumuz hemen hemen herkesin ortaklaştığı nokta bu gidişlerin temel sebebinin işsizlik ve ekonomik kriz olduğu.

Giden kişi sayısında çok farklı rakamlar söylense de (gidenlerin çoğunun kaçak yollarla gitmesinden dolayı net bir sayı tespit etmek imkânsız) bu sayıların on binlerce olduğu konusunda herkes hemfikir. Merkeze bağlı Fatih mahallesinden sadece 600 -700 kişinin gittiği söyleniyor. Bu rakam bile tek başına on binler konusundaki bilgileri doğrular nitelikte. Başka da birkaç örnek verecek olursak;

 

-Yukarı Ağadeve ( Axadevê Mezin) 230

 

-Yukarı Küpkıran (Kûpqiranê Eyûb Paşa)19

 

-Başçavuş ( Şeko) 45

 

-Kazlı (Qazî) 20

 

-Balıksu ( Avamasiya) 20 küsur kişi göç vermiş.

 

Kanada daha çok inşaat sektörü için iş gücü alırken Amerika için hizmet sektörü daha ön planda. Fakat Kanada şu an Amerika ile sınırını kapatmışken, Amerika’nın da 11 Mayıs’ta sınırlarını bu göçlere kapatacağı söyleniyor. Tabii bu sınır kapatmalar var olan göçlerin duracağı anlamına gelmiyor elbette. Bu sefer de başka ülkelere yöneleceklerdir. Durumdan şikayetçi olanlara rağmen giden gençleri eleştiren kişiler de oldu. Fakat bunlar ısrarlarımıza rağmen bize konuşmak istemediler.

Bu eleştirilerin akabinde bir kuruyemiş dükkanında karşılaştığımız iki genç üzerlerindeki firma kıyafetlerinden dolayı konuşmak istemediler. Bu da burada iş bulmanın ve iş kaybetme endişesinin ne aşamada olduğuna en basit bir örnek. Çünkü en ufak kamu işinde iş bulmak için bir sürü torpil lazım, özel sektörün de hiçbir güvencesi yok. En ufak bir sorunda işten atılma riski var.

Yurtdışına giden Ağrılı nüfusu ile ilgili çeşitli sayıların zikredildiğini belirten Ağrı Girişimci Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Akbaş, “Tam olarak bir veri söz konusu değil. Çünkü sonuç itibariyle bu insanlar illegal yollarla gidiyorlar, tamamen resmi yollarla değil. Ama yaptığımız araştırmalara göre bu sayının tahminen 30 bin ile 50 bin arası olduğu kesinlik kazanmıştır.

Bu gidişlerin getirisini düşündüğümüzde bir getirisi olmaz. Götürüsü noktasında şunu söyleyebiliriz; sonuç itibariyle bu insanlar bir para harcayarak bu memleketten gidiyorlar. İnsanlar ellerindeki mallarını, hayvanlarını, sermayelerini tamamen tüketip çocuklarını yurtdışına göndermek zorunda kalıyorlar maalesef.

Gidenlerin içinde evli olanlar da oluyor, bekar olanlar da. Evli olanlar bir süre sonra oturum aldıktan sonra eşlerini ve çocukların da götürmek zorunda kalıyorlar. Bekar olanlar için de şu riskler var; burda genç nüfusun tamamen bitmesi, o giden insanların orda uyum sağlayamamaları, belli bir yaşta gidip oradaki ahlak deformasyonuyla birlikte yeni bir ortamla karşılaşmaları, ve iki ortamı karşılaştırmaları neticesinde tam bir kişilik oturmayacak şekilde bir yaş grubunda olduklarından dolayı çok büyük sıkıntılar meydana gelecektir, bu giden jenerasyon açısından.

Gidişlerin temel sebebi; insanların geçim ve iş olanaklarının olmaması, aynı zamanda vermiş oldukları emeğinin karşılığını kendi ülkesinde alamamaktan kaynaklanmaktadır. Bir de bu insanların gelecek kaygısı var. Bunun için de Kendi topraklarını, kendi yuvalarını, anılarını biriktirmiş oldukları yerlerden göçüp gidiyorlar. Ekonomik gelecek endişesi daha ağır basıyor.

Şimdi buradaki esas nokta şu; biz bu gençlerimize, bu genç nüfusumuza bir gelecek vadetmediğimiz, bir gelecek hazırlamadığımız zaman bu gençlerimiz tabii ki değişik arayışlar içerisine girecekler. Bu, dünyanın bir kuralıdır, bu kuralı kimse değiştiremez. Önemli olan artık akılcı ekonomik politikalarla bu göçün önüne geçip dur demektir. Yoksa biz bu şekildeki göçlerle genç nüfusumuzu, dinamizmi tamamen kaybedeceğiz.

Ülkemizin dünyaya sunmuş olduğu bir projesi var, o da genç nüfusuydu. Maalesef biz bu genç nüfusu da kendi yönetememe şeklimizden kaynaklanan sebeplerden kaybedersek, bu ülkenin geleceği, bu bölgenin noktasında çok büyük sorunlarla karşılaşmış olacağız.

Çünkü; bu toplum hala gelenek ve göreneklerine bağlı bir toplum. Bu giden o ailelerin içerisinde giden genç nüfus bir iki sene sonra veyahut evlendikten sonra burayla olan iletişimi noktasında ciddi sıkıntılar meydana getirecektir. Bundan dolayı bizim yönetimsel olarak bu işe bir çözüm bulma gayretine girmemiz lazım. Bu insanların kendi memleketlerinde, kendi yörelerinde iş bulabilme imkanını sağlattırmak zorundayız. Bunun değişik alternatif yolları var. Amerika bir defa keşfedilir, on defa keşfedilmez. Yani batı ülkeleri veyahut şu an göç edilen ülkeler bu işi nasıl başarmışsa biz de aynı yöntemlerle bu işi başarabiliriz. Akılcı ekonomik politikalarla, akılcı özgürlüklerle, akılcı anayasalarla bu işi çözebiliriz.” dedi.

İlgili Haberler