Ağrılı 15 dağcı, Süphan Dağı’nda zirveye çıktı

01.08.2023 11:37

Ağrılı dağcılar, 4 bin 58 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı'na yeni rotayı kullanarak zirve tırmanışı yaptı.

Ağrılı 15 dağcı,  Süphan Dağı’nda zirveye çıktı

Ağrılı dağcılar, 4 bin 58 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı’na yeni rotayı kullanarak zirve tırmanışı yaptı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Ağrı Temsilcisi Servet Arslan, Ağrı ilimiz Patnos ilçesi Dumanlı mezrasından 2’si bayan 15 dağcı zirve yaptı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Ağrı Temsilcisi Servet Arslan rehberliğinde Patnos ilçesinin Dumanlı mezrasına gelen dağcılar, buradan 4 bin 58 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek üçüncü dağı olan Süphan Dağı’na zirve tırmanışı gerçekleştirdi.

Arslan, yaptığı açıklamada, Süphan dağının 4 adet ayrı zirve tırmanış rotasının bulunduğu bu rotalardan en kolay ve florası en zengin olan Dumanlı mezrası rotasından çeşitli meslek guruplarından 15 dağcı ile Süphan dağına daha önce dağın farklı noktalarından rotaları kullanarak zirve tırmanışları yaptıklarını ancak bu defa güneybatı noktasından oluşturulan yeni rotadan tırmandıklarını belirtti.

1918 yılında Dumanlı köyünden Patnos Özel İdaresi’nin yaptığı yolun ardından yeni tırmanış rotası açtıklarını, bu rotanın kullanımının zaman yönünden avantajlı olduğunu belirten Arslan, bu tırmanışta yolun tahribat gördüğü su arklarının ulaşımı engellediği ve bu yüzden de 4 buçuk saatte yaptıkları tırmanışın 8 saat sürdüğünü, inişinde 4 saat sürmesi ile 12 saatte zirve yaptıklarını söyledi.

Burada dağcılar, florası zengin olan tırmanış rotasını kullanarak Patnos ilçesinden İl Özel İdaresi’nin yolların onarılması durumunda 3 bin 100 rakımlı kampa ulaşıp, buradan 4-5 saatlik tırmanışla Süphan Dağı zirvesine ulaşılabileceğini belirterek, ilin yıllık 5-6 bin dağcıyı bu rotadan ağırlayacağını söyledi.

Dağın diğer rotalarından yapılan tırmanışlar 6-7 saat sürmekte olup en az bir gün kamp yapmaları gerektiğini, yeni rotadan zirveye ulaşan dağcılar zaman yönünde zirvede 3 krater gölü çevresinde daha fazla zaman geçirebilme imkanları bulacağını söyledi.

İlgili Haberler