Ağrı’daki sürü sahipleri yayladan dönmeye başladı

12.08.2023 12:03

Ağrı ilimizde ilkbahar mevsiminde yaylalara giden çiftçiler, sonbaharın yaklaşması ile birlikte dönüş hazırlıklarına başladı.

Ağrı’daki sürü sahipleri yayladan dönmeye başladı

Ağrı ilimizde ilkbahar mevsiminde yaylalara giden çiftçiler, sonbaharın yaklaşması ile birlikte dönüş hazırlıklarına başladı.

Ağrı’nın yüksek rakımlı bölgelerde çadırlarını kurup, hayvanlarını otlatan ve ürettikleri peynir ile yağı satarak geçimlerini sağlayan yaylacılar, dönüş hazırlıklarına başladı. Kışın tüketilecek ürünleri hazırlayan aileler, hazırlıklarını tamamlamasının ardından önümüzdeki günlerde köylerine dönmenin planını yapıyor.

Ağrı’nın Taşlıçay ilçesi ile Doğubayazıt ilçesi arasında yer alan Sinek Yaylası’na ilkbahar mevsimiyle birlikte çıkan sürü sahipleri, dönüş yapacakları tarihe kadar hayvanlarını otlatıyor, kışın tüketmek için sağdıkları sütleri peynire, yağa dönüştürüyorlar.

Yaylada ürettikleri hayvansal ürünleri esnaflara satarak geçimlerini sağlayan yaylacılar, dönüş öncesi son ürünleri de ev ihtiyaçlarını karşılamak için yaptı. Başta çocuklar olmak üzere yaylacılar, yaşadıkları tüm zorluklara rağmen yaylada vakit geçirmenin ve doğayla başbaşa olmanın kendilerini mutlu ettiğini belirtiyor.

Taşlıçay ilçesinde bulunan Sinek Yaylası’nda Yukarı Toklu (Pıra Jorîn) köyü Derece (Delavê Dereceka) olarak isimlendirilen bölgede çadırlarını kurduklarını belirten yaylacı Paşa Özcan, Ağustos sonu ya da Eylül ayı başlarında yolculuklarına başlayacaklarını belirtti.

Geldikleri süre içerisinde sürekli çalıştıklarını belirten Özcan, “Biz ilkbaharda akrabalarımızın olan bu Derece Yaylası’na gelerek koyunlarımızı kırkıyoruz, peynirimizi hazırlıyoruz. Burada kaldığımız yaklaşık 75 günlük süre sonunda yavaş yavaş köye dönüş yapıyoruz. Ayın sonuna kadar tüm malzemelerimizi toplayıp köyümüze döneceğiz.

Hazırlıklarımızı sürdürüyoruz, her an da gidebiliriz. Hayvanları yaya götüreceğiz, eşyalarımızı ise kamyonlara yükleyip köye döneceğiz. Bu yıl şartlar çok güzeldi, havanın güzelliği, bitkilerin verimli olması bize fayda sağladı. Her yıl bu otu bulamıyorduk. Bu yıl çok güzeldi.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler