Ağrı’da (UNPFA) Tarafından Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerin Önlenmesine Yönelik Ortak Kurul Toplantısı Yapıldı

04.10.2019 11:14

Ağrı’da  (UNPFA) Tarafından Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerin Önlenmesine Yönelik Ortak Kurul Toplantısı Yapıldı

Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerin Önlenmesi Birleşmiş Milletler Ortak Programı’nın “Erken yaşta ve zorla evliliklerin önlenmesi için ulusal ve yerel girişimlerden çıkarılan dersler” deneyim ve bilgi paylaşımı toplantısı Ağrı’da gerçekleşti.

 Program, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, (UNICEF), UNFPA, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (UNHCR) ortaklığında ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansının (SIDA) finansal destekleriyle yürütülmektedir. 2018 Ocak ayında başlayan program Ağrı, Ankara, Adana, Gaziantep, Hatay, İzmir, İstanbul, Kars, Kilis, Mardin, Niğde ve Şanlıurfa illerinde uygulanmaktadır.

Sabah saat 9:00’da başlayan toplantı 4 oturum ile saat 17:30’da sona erdi. Toplantıya; İl Müdürümüz Mehmetşafi Erim, Aile ve Toplum Hizmetleri ile Kadın Hizmetlerinden sorumlu İl Müdür Yardımcısı Mahmut Çetinkaya, kurum amirleri ve kadın sivil toplum kuruluşları katıldı.

İl müdürlüğümüz kadın hizmetleri biriminden sorumlu personeller sahada yaptıkları çalışmaların ve karşılaştıkları vakalar hakkında şu ifadelere yer verildi; “Erken yaşta ve zorla evliliklerde sosyal hizmet personelleri olarak sahada ilk fark ettiğimiz konu ekonomik yoksuzluk içindeki ailelerin, başlık parası veya süt parası adı altında kızlarını evlendirdikleri zaman erkek tarafından belli bir miktar paranın alınması oldu. Bunun yanında çevre baskının olması, gelenek ve görenekler, aile içi şiddet gibi konularla da incelemelerimizde karşılaştık. Çocuk bu durumlardan dolayı ailesinden rahatsız oluyor, şiddete maruz kaldığını belirterek bu seferde evden kurtulmak için erken yaşta evliliği bir çözüm olarak görüyor. Ailelerin, senin annen 17 yaşında evlendi, amcanın kızı 15 yaşında evlendi gibi cümleler kurarak çocuğa sen evde kalmışsın psikolojisini empoze ediyorlar. Baskılardan dolayı da çocuk erken yaşta evliliğe sürükleniyor.”dedi

İlgili Haberler