DOLAR 28,9118 -0.01%
EURO 31,3795 0.01%
ALTIN 1.884,930,08
BITCOIN 12129214,75%
Ağrı

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ağrı’da Ücretsiz Mesleki Yeterlilik Belgesi Verilecek

Ağrı’da Ücretsiz Mesleki Yeterlilik Belgesi Verilecek

ABONE OL
16:12 | 18 Mart 2021 16:12
Ağrı’da Ücretsiz Mesleki Yeterlilik Belgesi Verilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ağrı’da işsizlik fonu desteği ve üretici firma sponsorlukları ile İnşaat Boyacısı mesleki yeterlilik belgesi ücretsiz olarak veriliyor.
Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli ve E-Devlet’te kayıtlı bu belgeler bu işi yapacaklar için ehliyet niteliği taşıyor ve bu belgesi olmayanlar kanunen bu işi yapamıyor. Bakanlığın bu belgesi olmayanların ilgili işlerde SGK girişlerinin yapılamaması ile ilgili de çalışmalarını sürdürdüğü biliniyor.
İnşaat sektöründe en önemli belge niteliğine sahip olacak ve yaklaşık 1.600 TL maliyeti olan bu belge işsizlik fonu desteği ile ücretsiz olarak sunuluyor. Bu belge şu an için çoğunlukla büyükşehirlerde verilirken, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen SC Belgelendirme Firması tarafından Ağrı sertifikalar için pilot il olarak kullanılacak.
Kimliğiniz ile başvuracağınız sınav sonrasında belge ve kimlik kartı verilirken aynı zamanda E-devlet sistemine de alınan bu belgeler işleniyor. Köylerde yaşayanlar için özel servis hizmeti de proje kapsamında ücretsiz veriliyor.
Uluslar arası geçerliliğine de sahip olan bu belgeyi almak için başvurmak isteyenlerin, 0543 418 1804 numaralı telefona başvurmaları gerekiyor.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı bir birim olan MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) tarafından verilen, herhangi bir meslek dalında çalışmak için ehliyet niteliği taşıyan, AB ülkelerinde geçerli olan ve birçok meslekte kanunen zorunlu olan ulusal yeterliliği temsil eden belgedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu mudur?

“İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” ve “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, 6645 sayılı kanun ile 4 Nisan 2015 tarihinde, meclis tarafından kabul edildi. Ayrıca bu kanunla, 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda da bazı düzenlemeler gerçekleştirildi.
Yasada yapılan düzenlemelerin nedeni, iş kazalarının sıklıkla yaşanması ve yetkin olmayan kişilerin, teknik işlerde çalıştırılmasıdır. Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işler, MYK kurumu tarafından belirli standartlar dahilinde belgelendirildi. Böylelikle, iş güvenliği sağlandı ve yetkin olmayan kişilerin, teknik işlerde çalışması önlenmiş oldu.
İlgili kanuna göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması zorunlu hale getirildi. Eğer belge alınmazsa, ilgili mesleklerde, öğretim kurumlarından alınan diploma olsa bile çalışılamayacak ve belgesiz işçi çalıştıran firmalara da 950 TL ceza uygulanmaktadır.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.