Ağrı’da Gıda Denetim Seferberliği Başladı

20.02.2020 20:16

Ağrı’da Gıda Denetim Seferberliği Başladı

Ağrı İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü, Ağrı’da  başlatılan  Gıda Denetim Seferberliği ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı;

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatları ile il merkezi ve ilçelerimizde eş zamanlı olarak ve 6 gün sürecek olan Gıda Denetim Seferberliği 17 Şubat günü başlamış olup 22 Şubat Cumartesi günü sona erecektir.

Gıda Kontrol görevlilerince denetlemeler pazartesi günü ilk olarak süt ve süt ürünleri üreten iş yerleri ve takviye edici gıda üretimi yapan iş yerlerine yapılarak, denetlemeler ikinci gününde et ve et üreten i yerlerinde gerçekleştirildi. Seferberliğin üçüncü gününde ekmek ve ekmek çeşitleri ile unlu mamul üreten iş yerleri gıda kontrol görevlilerince denetlenerek dördüncü gün denetlemelere kasap ve şarküteri ile bakkal, takviye edici gıda satış yerleri, aktarlar, market, büfe ile devam edildi.

Yapılan denetimlere katılan İl Tarım ve Orman  Müdürü Kenan ENGİN, Sayın Bakanımızın talimatıyla başlatılmış olan denetim seferberliği programı ile ürünlerin içerik ve etiket bilgilerinde bakanlığımızın kayıt ve onay numarasının olup olmadığı, üretim ve tüketim tarihlerine ilişkin bilgiler ve uygun koşullarda muhafaza edilip edilmediği ile ilgili kontrollerin yapıldığını. Ayrıca işletmelerin asgari düzeyde teknik ve hijyen şartlarını sağlayıp sağlamadığının yerinde tespit edildiğini belirtti.

Denetlemeler beşinci gününde okul kantinleri ve yemekhaneleri ile devam edecek olup cumartesi günü lokanta-restoran, dönerci, fast-food vb. toplu tüketim yerlerinin gıda kontrol görevlilerince titizlikle denetlenmesi ile Denetim Seferberliği sonlandırılacaktır, denildi.

İlgili Haberler