Ağrı’da Çiftçilere 5 Yılda 750 Bin Koyun Desteği Sağlanacak

28.09.2020 18:45

Ağrı’da Çiftçilere 5 Yılda 750 Bin Koyun Desteği Sağlanacak

Ağrı Valiliği koordinesinde imzalanan protokolle çiftçilere 5 yılda 750 bin koyun desteği sağlanacak.

Ağrı Valiliği, Ağrı Belediyesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Ziraat Bankası arasında yapılan protokolün imza töreni Vali Dr. Osman Varol’un katılımıyla gerçekleştirildi.

Vali  Dr. Osman Varol’un yanı sıra Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Belediye Başkanı Savcı Sayan, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalık Karabulut, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Bilal Sarıdoğan, İl Emniyet Müdürü Nihat Özen, İlçe Belediye Başkanları, AK Parti İl Başkanı Abbas Aydın, Ziraat Bankası Van Bölge Başkanı Turgut Arvas, İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin, Ziraat Bankası Ağrı Şube Müdürü Faruk Akyel, kurum müdürleri, muhtarlar, ilgili sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çiftçilerin katıldığı tören, İbrahim Çeçen Üniversitesi Osmanlı Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Ağrı  için hayati öneme sahip projenin açılış töreninde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmalarına başlayan Vali Dr. Osman Varol: ‘İlimiz çeşitli alanlarda büyük potansiyellere sahip. Bizim çalışma alanlarımızın başında tarım ve hayvancılık sektörü geliyor. Bu alanda temel iki hedefimiz var. Bu hedeflerden birincisi mevcut hayvanlarımızın katma değerini yükseltmek, ikincisi hayvan sayısını arttırmak. Bizler bugün bu proje ile sayısal artırımın peşindeyiz.’ dedi.

750 bin koyun desteğinin önemine vurgu yapan Vali Varol: ‘İlimizin tarım ve hayvancılık alanında bir uyanışa ve dirilişe ihtiyacı var. Bu projeyi bu amaçla gerçekleştiriyor, bin yıldır tarım ve hayvancılık faaliyetlerini yürüten hemşehrilerimize güvenerek 750 bin koyun dağıtımını hedefliyoruz.’ dedi.

İmzalanan protokol ile çiftçilere; ipoteksiz ve faizsiz uygun şartlarda kredi imkanı sunulacak, Ağrı Valiliği koordinasyonunda proje faydalanıcılarına ucuz yem temin edilecek ve İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından ücretsiz eğitim ve danışmanlık hizmeti sağlanacaktır. Çiftçilerimize sağlanan bu imkanların yanı sıra düşük kalitedeki meraların ıslahının hızlandırılması, ruhsatlı kesim yerleri ile et pazarlama ağlarının kurulması, mandıralar ve süt işletme tesisleri ile koyun sütüne katma değer kazandırılması ve organik koyunculuğun mevcut potansiyelinin ortaya çıkarılması ile Ağrı tarım ve hayvancılıkta hak ettiği noktaya ulaşacaktır.

28.09.2020 tarihinde imzalanan protokolle başlayan projenin I. Etap başvuruları 30.09.2020 tarihinde başlayacak ve 31.12.2020 tarihi mesai saati bitiminde sona erecektir. Başvurular İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde bulunan Proje Ofislerine şahsen yapılacak; projenin başvuru şartları ve uygulamaya ilişkin rehber, Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü web sayfasında yayımlanacaktır.

İlgili Haberler