Ağrı’da 860 dönüm alanda örtü altı üretime başlanacak

20.10.2021 17:59

Ağrı’nın en büyük Bitkisel Üretim yatırımı olan ''Diyadin Jeotermal Sera Organize Sanayi Altyapı Projesi'' Tarım Bakanlığı tarafından onaylandı. Projenin onaylanması ile 9 Kasım 2021 tarihinde ihaleye çıkacak. Projenin bitmesiyle birlikte 860 dönüm alanda örtü altı üretime başlanması hedefleniyor.

Ağrı’da 860 dönüm alanda örtü altı üretime başlanacak

Ağrı’nın en büyük Bitkisel Üretim yatırımı olan ”Diyadin Jeotermal Sera Organize Sanayi Altyapı Projesi” Tarım Bakanlığı tarafından onaylandı. Projenin onaylanması ile 9 Kasım 2021 tarihinde ihaleye çıkacak. Projenin bitmesiyle birlikte 860 dönüm alanda örtü altı üretime başlanması hedefleniyor.

 

”Diyadin Jeotermal Sera Organize Sanayi Altyapı Projesi” bütçesi 128 milyon TL olup ilk etap ihale bedeli 64 milyon TL’dir. Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi alanının tam kapasite ile üretime geçmesi durumunda Ağrı’nın tarımsal hâsılasına katkısı 225 milyon TL olacak, 1000 kişiye istihdam sağlanacak, Ağrı’nın bitkisel üretimi 2 kat arttıracaktır.

 

Ağrı Valisi Dr. Osman Varol proje ile alakalı büyük günün 9 Kasım olduğunu söyleyerek; “Projenin teknik zorluklarından dolayı uzun zaman almış olsa da ilimiz için hayati öneme sahip Diyadin Sera OSB Altyapı ihalesi gerçekleştiriliyor. Proje ile ilimizde işsizlik azalacak ve Jeotermal kaynaklarımızın etkin kullanılması sağlanacaktır. Hayırlı olsun” açıklamasında bulundu.

İlgili Haberler