Ağrılı Üreticilere 60.000 Adet Meyve Fidanı Dağıtıldı

17.05.2020 14:31

Ağrılı Üreticilere 60.000 Adet Meyve Fidanı Dağıtıldı

Ağrı’da, tarımsal ürün çeşitliliğinin artırılması ve bölgenin meyve ihtiyacının karşılanması amacıyla başlatılan “Meyve Yetiştiriciliği ve Geliştirmesi Projesi” kapsamında bugün 60 bin meyve fidanı çiftçiye dağıtıldı.

Ağrı Valiliği öncülüğünde, İl Özel İdaresi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü desteğiyle kentte 2 yıl önce başlatılan proje çerçevesinde çiftçiye meyve fidanı dağıtılması amacıyla programı düzenlendi.

İl Özel İdaresine ait alanda düzenlenen törene katılan Vali Süleyman Elban, çiftçiye aralarında armut, kiraz ve elma ağaçlarının da olduğu fidanlar dağıttı.

Elban, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 2018 yılının ilkbaharında il genelinde elma, armut, kiraz ve vişne gibi çeşitli meyve ağaçların bulunduğu 650 dönümlük bahçelerle projeye başladıklarını söyledi.

2019 yılında ise 5 bin dönümlük meyve bahçeleri kurduklarını belirten Elban, şöyle konuştu:

“En küçük bahçeleri 5 dönüm, en büyüklerini de 10 dönüm üzerine ve sulama sistemiyle kurarak çiftçimize teslim ediyoruz. Bu yıl ise yaklaşık 4 bin 500 dönümlük bahçe kurulumu yapılarak tamamlandı. Çiftçilerimizden yoğun fidan talebi gelince İl Özel İdaremizden il merkezi ve 7 ilçe için yaklaşık 60 bin meyve ağacı aldık. Vatandaşlarımıza 10-15 adet şeklinde ücretsiz olarak dağıtıyoruz.

“Elban, ilde 3 yılda yaklaşık 10 bin dönüm alana kapalı bahçe kurduklarını aktararak, geçen yıldan bu yana 100 bin ücretsiz fidan dağıttıklarını anlattı.

Ağrı’yı meyvecilikle anılır şehir haline getirmeyi hedeflediklerini ve bu yıl 3. yılına giren fidanlardan ciddi meyve hasadı beklediklerini ifade eden Elban, “Örneğin 5-10 dönümlük meyve bahçesi kuran çiftçiler bize 2. yılları olan bu yıl 3-5 ton arası ürün beklediklerini söyledi. Bu da bizi çok mutlu etti. İnşallah ilimiz meyvecilikle anılan il olacak.” diye konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin, programda yaptığı açıklamada; “Bu yılın sonunda toplam 230 bin civarında meyve fidanını toprakla buluşturmuş olacağız. Bu günde 60.000 meyve fidanını üreticilerimize dağıtıyoruz. Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarla 6 bin dekar meyvecilik alanı oluşturduk. Bu İlimizde geçmiş yıllarda yapılan çalışmanın 10 katı kadardır. Projeye başlarken resmi kayıtlara göre 600 dönüm olan mevcut alanı yaptığımız projeyle üç yılın sonunda 10 bin dekarlık alana çıkardık. Temennimiz hayvancılığın yanı sıra Ağrının bir meyve bahçesine dönüşmesidir. Dağıtılan meyve fidanları çiftçimize hayırlı olsun”. İfadelerini kullandı
Tören Fidan dağıtımının ardından son buldu.

 

 

İlgili Haberler