DOLAR 32,1762 -0.17%
EURO 34,9575 0.02%
ALTIN 2.437,140,78
BITCOIN 2226429-0,14%
Ağrı
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ağrı’da 155 Bin Öğrenci Müzikle Buluşuyor

Ağrı’da 155 Bin Öğrenci Müzikle Buluşuyor

ABONE OL
13:11 | 29 Aralık 2021 13:11
Ağrı’da 155 Bin Öğrenci Müzikle Buluşuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğünce başlatılan ‘Okulumda Bin bir Ses Var’ projesi kapsamında il genelinde eğitim gören 155 bin öğrencinin her biri en az bir enstrüman çalmayı öğrenecek.

Ağrı genelinde yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte okullarda kurulan müzik atölyeleri ve sınıflarda açılan hafta sonu kurslarında müzik eğitimi alan öğrencilere, yeteneklerine göre seçtirilen enstrümanların eğitimlerini alıyorlar. Kentte görev yapan müzik öğretmenleri tarafından verilen kurslardan daha hızlı verim alması için de projeye başta sınıf öğretmenleri olmak üzere kurslardan faydalanmak isteyen diğer gönüllü öğretmenler kurslar alıyorlar. Kurslarda enstrüman çalmayı öğrenen öğretmenler de kendi öğrencilerine boş zamanlarda kurs vererek projenin yaygınlaşmasına katkı sağlıyor.

Hafta sonu okullarda verilen kursları ziyaret ederek öğrencilerle birlikte saz çalıp türkü söyleyen Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek yaptığı açıklamada, müzik kursları ile hem öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkarmayı hem de eğitimde başarıyı arttırmayı amaçladıklarını belirtti.

 

‘Hedefimiz Ağrı’daki 155 Bin Öğrencinin Tamamına En Az Bir Enstrüman Çalmasını Öğretmek’

 

Açılan müzik kurslarının öğrencilerin kişisel, psikolojik ve duygusal gelişimleri üzerinde oldukça önemli katkı sağladığını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Kökrek, “Biz hem öğretmenlerimiz hem de öğrencilerimize yönelik hafta sonları enstrüman kursları başlattık. Öğretmenlerimiz için öncelikle sınıf öğretmenlerimize yönelik kurslara başladık. Çünkü bu öğretmenlerimiz öğrendiklerinde öğrencilerimize öğretmeleri daha kolay olacak. Aynı zamanda eş zamanlı olarak öğrencilerimiz için de bu kursları açtık. Tabi öğrencilerimiz, hafta sonlarını bu kurslara gelmek için iple çekiyorlar. Bende biraz bağlama ve gitar çalıyorum. Zaman zaman kurslara geldiğimizde öğrencilerle birlikte çalıp öğrenmeye gayret gösteriyorum. Bu enstrümanlar, öğrencilerimizin gerek kişiliklerinin daha iyi yetişmesinde, olgunlaşmasında gerekse öğrencilerimize mutluluk noktasında ciddi fayda sağladığı bilinen bir gerçek. Dolayısıyla biz bu kursları ciddi manada destekliyor ve önemsiyoruz. Hedefimiz ilk önce ilkokul öğrencilerinden başlamak üzere Ağrı’daki 155 bin öğrencinin tamamına en az bir enstrüman çalmasını öğretmek. Tabi öğrencilerimizin enstrüman kullanmaları hem fiziksel anlamda hem psikolojik anlamda hem de olaylara farklı bakış açısı ve duygusal gelişimi açısından çok büyük katkıları var. Bu ciddi anlamda öğrencilerimiz geliştirecek. Bu aynı zamanda öğrencilerimizin derslerine de faydası var. Çünkü öğrencilerimiz özellikle Ağrı gibi kış şartlarının çok yoğun olduğu yerlerde dışarıda vakit geçirecekleri alanlar az. Zamanlarının büyük bir kısmını evlerinde geçiriyorlar. Dolayısıyla evin içerisinde yapacakları bir alternatif etkinliklerinin olması gerek. Bununda aslında öğrencilerimize büyük bir katkı sağladığını düşünüyoruz. Bunu yaparken de müzik öğretmenlerimiz ilk başta öğrencilerimizin yeteneklerini tespit ettiler. Bu tespitler doğrultusunda öğrencilerimiz yatkın oldukları enstrümana yönlendirildi. Bu kurslarımız bu doğrultuda başlatıldı ve devam ediyor.” dedi.

 

‘Çok Mutluyum’

 

Açılan kurslara gönüllü bir şekilde gelip bağlama çalmayı öğrenen Okul Öncesi Öğretmeni Asiye Çiçek Turan da eskiden beri bağlama çalma isteği olduğunu ve bu isteğini açılan kurslar sayesinde gerçekleştirme imkanı bulduğunu dile getirerek, “Ben daha önce hiç bağlama çalmamıştım. Müziğe ilgim çok fazlaydı ama bunu daha önce herhangi bir yerde gerçekleştirme fırsatı bulamamıştım. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde açılan bu kurslar sayesinde bende kursa başladım. Çok mutluyum. Baya türkü öğrendik ve çalabiliyorum. Burada öğrendiklerimi öğrencilerime de öğretiyorum. Bu yüzden çok mutluyuz.”

 

‘Müziği Çok Seviyorum’

 

Okullarında açılan müzik kursunda gitar çalmayı öğrenen öğrencilerden Mehmet Şerafettin Yaltkaya İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi Helin Aybay ise kurslarda oldukça eğlenceli vakit geçirdiklerini ifade ederek “4. Sınıfa gidiyorum. Okul çıkışlarında arkadaşlarımla kurslarda iyi vakit geçiriyoruz. Bu kurslarda gitar çalmayı öğreniyorum. Müziği çok seviyorum. Daha önce keman çalmayı öğrenmek istiyordum ama gitar çalmaya yöneldim. Çok mutlu oluyoruz. Şarkı söylemeyi çok seviyoruz. Büyünce kendimi geliştirip çok iyi şarkılar söylemek istiyorum” şeklinde konuştu.

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.