Ağrı- Eleşkirt’te Törenle 7500 Adet Fidan Dağıtımı Yapıldı

21.05.2019 16:48

Ağrı- Eleşkirt’te Törenle 7500  Adet Fidan Dağıtımı Yapıldı

“Eleşkirt’ ten Çıktım Yüküm Eriktir” Projesi kapsamında, Ağrı Valisi Süleyman ELBAN’ ın katılımıyla Eleşkirt İlçesinde 7500 fidan dağıtımı programı gerçekleştirildi.

Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği tören Eleşkirt Kaymakamlığı alanında gerçekleştirildi.

Fidan dağıtım töreninin açılış konuşmasını İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan ENGİN yaptı. ENGİN: ilimiz hayvan varlığı ve yapılan tarımsal desteklemeler hakkında bilgi vererek sözlerine şöyle devam etti; “Sayın Valimizin talimatları ve öncülüğünde, İl Özel idaresinin finansman ve desteği ile 2018 yılında başlatmış olduğumuz Ağrı İli Meyvecilik Projesi ile 2018 yılında il genelinde toplam 20.800 adet fidan , 700 da alanda, basınçlı damla sulama sistemi ile birlikte toplam 50 adet Kapama Meyve Bahçesi kurulumu yapıldı. 2019 yılında ise toplamda 100 adet kapama meyve bahçesi olmak üzere, 3000 da alana 105.500 meyve fidanı ekmiş olacağız. Ağrı’da 2 yılda toplamda 126 bin adet Meyve Fidanını toprak ve çiftçilerimizle buluşturmuş olacağız.

Ayrıca  Ağrı’da mesir alanı olarak kullanılmakta olan TRT Park alanında da 60 da alana meyve bahçesi kurulumu yapılacaktır. Çiftçilerimiz 2018 ve 2019 yılında yaptığımız Meyvecilik Projesi ile ilimizde sadece 621 da alan olan meyve bahçesi alanını 2 yılda 4321 da alana çıkarmış böylece 7 kat artış olmuştur.

Kurulumu yapılan bahçelerin meyve yatıncaya kadar bakım, budama, bitki, besleme ile ilgili bütün iş ve işlemleri İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli Ziraat Mühendisleri tarafından yürütülecektir.

Bu gün Eleşkirt’te ise 2500′ ü Erik olmak üzere toplamda 7500 adet Meyve Fidanı dağıtımı gerçekleştireceğiz” dedi.

Fidan dağıtım programına Ağrı Valisi Süleyman ELBAN, Vali Yardımcısı Ömer Faruk TUNCER, Eleşkirt Kaymakamı Gülhani Ozan SARI, İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan ENGİN, Eleşkirt Belediye Başkanı Ramazan YAKUT, İl Özel idaresi Genel Sekreteri Erhan TENEKECİ, Emniyet Amiri Recep KARTAL, Jandarma Komutanı Binbaşı Destan SAATCILAR, Yüce Kapı Belediye Başkanı Nurettin ÖZTÜRK, Ak Parti İlçe Başkanı, Kurum Müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın ardında toprakla buluşması için bir çok bahçe sahibine Ağrı Valisi Süleyman ELBAN, Eleşkirt Kaymakamı Gülhani Ozan SARI, İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan ENGİN ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erhan TENEKECİ tarafından Erik, Elma ve Ceviz fidanı dağıtıldı.

 

İlgili Haberler