Adalet Bakanlığı’ndan AİHM’e Tepki!

12.07.2022 00:50

Adalet Bakanlığı, Osman Kavala dosyasının öne çekilmesinin, AİHM'in itibarını olumsuz etkileyeceğini ve Türkiye'deki tartışmaları artıracağını ileri sürerek, verdikleri karara tepki gösterdi.

Adalet Bakanlığı’ndan AİHM’e Tepki!

Adalet Bakanlığı, Osman Kavala dosyasının öne çekilmesinin, AİHM’in itibarını olumsuz etkileyeceğini ve Türkiye’deki tartışmaları artıracağını ileri sürerek, verdikleri karara tepki gösterdi.

Adalet Bakanlığı’nca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Osman Kavala kararının icrasına ilişkin aldığı yeni karara tepki göstererek, Türkiye’nin 46. maddeyi ihlal ettiğine hükmetti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye, AİHM kararlarına uymayı taahhüt etmiş ve bu taahhüdünün gereğini daima yerine getirmiş bir ülkedir. Türkiye, AİHM kararlarına uyma oranı en yüksek ülkelerden biridir. Zira üye ülkelerin AİHM kararlarını icra oranı yüzde 80,20 iken; Türkiye’nin icra oranı yüzde 87,98’dir. Diğer kararların icra süreci ise devam etmektedir. Türk yargı makamları, AİHM’in Kavala hakkında verdiği 10 Aralık 2019 tarihli kararını uyguladıklarını defaatle belirtmişlerdir.” ifadelerini kullandı. 

AİHM’in, Kavala dosyasını öne çekmesine tepki gösterilen açıklamada, “AİHM Büyük Daire gündeminde 22 dosya bulunmasına ve halihazırda derdest dosyaların tamamına yakınının Kavala dosyasından daha önceki tarihlerde, bir kısmının ise en az 1 yıl önce Büyük Daire’ye gelmiş olmasına rağmen Kavala dosyasının öne çekilmesi, AİHM’in güvenilirliğini ve itibarını olumsuz etkileyeceği gibi AİHM’in Türkiye’ye karşı objektifliği ve tarafsızlığı konusunda kamuoyumuzdaki tartışmaları da artıracaktır.” denildi.

İlgili Haberler