14’üncü Büyükelçiler Konferansı Ankara’da düzenleniyor

07.08.2023 15:51

14’üncü Büyükelçiler Konferansı Ankara’da düzenleniyor

Türkiye’nin yurt dışında ve merkez teşkilatında görevli büyükelçilerinin katılımıyla bu yıl 14’ncüsü düzenlenecek Büyükelçiler Konferansı, bu yıl 5-9 Ağustos’ta Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın önderliğinde Ankara’da düzenleniyor.

Gündeme ilişkin gelişmelerin ele alındığı, küresel eğilimlerin değerlendirildiği, güncel sınama ve fırsatların görüşüldüğü Büyükelçiler Konferansı’nın bu yılki teması “Türkiye Yüzyılı’nda Dış Politikamız” olarak belirlendi.

14. Büyükelçiler Konferansı kapsamında büyükelçiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş tarafından kabul edilecek. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 14. Büyükelçiler Konferansı’nın açılışında konuştu. Bakan Fidan, dış politikaya ilişkin kritik mesajlar verdi.

Tahıl Koridoru Anlaşması için çabalarının süreceklerini belirten Fidan, küresel krizlere ve iklim değişikliğine ilişkin de hükümetin tavrını aktardı.

Bakan Fidan’ın konuşmasında dikkat çeken konulardan birisi de Avrupa Birliği’ne yönelik mesajıydı. Fidan, “AB ile gümrük birliği çabalarımızı yoğunlaştıracağız. Türkiye’siz bir Avrupa Birliği’nin gerçek manada küresel bir aktör olamayacağını bir kez daha buradan vurgulamak istiyoruz.” dedi.

Dışişleri Bakanı Fidan’ın konuşmasında, “Vizyonumuz Türkiye Yüzyılı’nda Türkiye’yi sistem kurucu ülkelerden biri haline getirmektir. Biz küresel adaletsizliği ortadan kaldıran, barış ve istikrar üreten insanlığı kucaklayıcı olmak için diğer ülkelerle birlikte çalışmaktayız.

Bu adımlarımızı hayat geçiren 4 temel strateji doğrultusunda hareket etmekteyiz. Bölgemizde güvenlik, huzur ve istikrara en büyük tehdit terör örgütleri ve diğer vekil örgütlerdir. Tüm kurumlarımızla terör örgütlerine ve arkalarındaki güçlere, ülkemizde ve bölgemizde göz açtırmayacağız, alan da bırakmayacağız, nefes de aldırmayacağız.

Mevcut küresel sistem daha karmaşık ve çoklu bir kriz dönemi yaşamaktadır. Tarih bize söz konusu krizlerin böyle devam edemeyeceğini acı tecrübelerle göstermiştir.

Rusya Ukrayna Savaşı’nda son dönemdeki tırmanmayı endişe verici buluyoruz.

Suriye’yi terör sığınağı olmaktan çıkaracağız. Yunanistan’dan Ege’de samimiyet bekliyoruz.

AB ile gümrük birliği çabalarımızı yoğunlaştıracağız. Türkiyesiz bir Avrupa Birliği’nin gerçek manada küresel bir aktör olamayacağını bir kez daha buradan vurgulamak istiyoruz. Sürecin tam üyelikle canlandırılması gerek. Bazı NATO ülkelerinin Suriye ve Irak’ta PKK ile olan açık ve örtülü işbirliğine hemen son vermeleri gerektiği çağrısını yineliyoruz.

Afrika’da son dönemde artan darbeler karşısında barışın tesisi konusunda adımlar atmaktayız.

Ortadoğu’da barışın tek çözümü mutlaka iki devletli olmalıdır. Mescid-i Aksa’yı hedef alan adımların ise karşısında yer alacağız, Filistinli kardeşlerimizin de yanında yer almaya devam edeceğiz.

Uluslararası finansal kurumların borçlanma krizini sona erecek şekilde reformunu sağlayacağız. 2050 için net sıfır emisyon ve iklim krizi konusunda üzerimize düşeni de yapacağız.” ifadeleri yer aldı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 14. Büyükelçiler Konferansı’nın resmi açılış töreni öncesi, dünyanın dört bir yanından gelen Türk büyükelçilerle Anıtkabir’i ziyaret etti.

Ziyarette Bakan Fidan’a, bakan yardımcıları Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Büyükelçi Burak Akçapar, Yasin Ekrem Serim ve Büyükelçi Ahmet Yıldız ile çok sayıda büyükelçi eşlik etti.

Bakan Fidan ve büyükelçiler, Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktıktan sonra saygı duruşunda bulundu.

Anıtkabir’in merdivenlerinde büyükelçilerle fotoğraf çektirmesinin ardından Fidan, Anıtkabir özel defterine, “Büyük Atatürk, 14. Büyükelçiler Konferansı vesilesiyle büyükelçilerimizle birlikte huzurunuzda olmaktan şeref duyuyoruz. Bugün, Türkiye Cumhuriyeti, çizdiğiniz hedefler doğrultusunda azim ve kararlılıkla hiç durmadan yürümekte, bıraktığınız mirası her geçen gün daha da ileriye taşıyacak adımları cesaretle atmaktadır.

Diplomasimiz, bu kutlu yürüyüşün önemli aşamalarından birini teşkil etmektedir. Bakanlığımız, 260 dış temsilciliğiyle, şanlı bayrağımızı dünyanın her köşesinde eşsiz bir gururla dalgalandırmaktadır.

İlelebet payidar kalacak olan Cumhuriyet’imizin 100. yıl dönümüne denk gelen bu yılki Büyükelçiler Konferansı’mızın teması, ‘Türkiye Yüzyılı’nda Dış Politikamız’dır. Bu konferansa kökleri beş asrı aşan tarihi bir mirasa dayanan diplomasimizin, Cumhuriyet’imizin yeni yüzyılında ülkemizin barışı, istikrarı, refahı ve güvenliğine yapacağı katkıları bütüncül bir anlayışla değerlendireceğiz. ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesi rehberliğinde milli menfaatlerimiz ve hedeflerimiz doğrultusunda, milletimizi güvenli ve müreffeh bir bir geleceğe taşıma ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde Türkiye Yüzyılı’nı başarıyla hayata geçirme konusunda kararlıyız.

Bu çerçevede ‘Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.’ vecizenizden de aldığımız ilhamla, milli değerlerimize ve kapasitemize dayanan, bağımsız, akla ve insani değerlere bağlı, ileri görüşlü, etkin ve tesirli bir dış politika izlemeyi sürdüreceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle her daim kalplerimizde yaşattığımız aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.” cümlelerini yazdı.

İlgili Haberler