Van TSO seçimlerinin nedeni belli oldu!

22.12.2022 21:20

Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) seçimleri yenilenen 1. Meslek Komite Grubunun seçimi bir kez daha iptal edilmesinin sebebi belli oldu.

Van TSO seçimlerinin nedeni belli oldu!

Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) seçimleri yenilenen 1. Meslek Komite Grubunun seçimi bir kez daha iptal edilmesinin sebebi belli oldu.

Van Ticaret ve Sanayi Odası olağan seçimleri 22 Ekim’de gerçekleşti. 22 Ekim’de yapılan seçimlerde Beyaz Liste’nin çok sayıda Sahte Yetki Belgesi ile oy kullanıldığı tespitinin yapıldığı nedeniyle, Mavi Liste’nin itirazı sonucunda, Tarım ve Hayvancılık grubu olan 1. Meslek Komite Grubu seçimi iptal edildi. Daha sonra İl Seçim Kurulu tarafından 17 Aralık’ta seçimlerin tekrarlanması konusunda karar alındı.

17 Aralık’ta tekrarlanan 1. Meslek grubu seçimlerinde Mavi Liste’nin adayı Necdet Takva 79 oy alırken, Beyaz Liste adayı Zahir Kandaşoğlu ise 77 oy aldı.

Beyaz Liste’nin temsilcisi Zahir Kandaşoğlu’nun İpekyolu İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı itirazlar sonucunda, İpekyolu İlçe seçim Kurulu yapılan itirazları kabul görmeyerek itiraz kararına “red” cevabı verdi. Daha sonra Beyaz Liste temsilcisi Zahir Kandaşoğlu 1. Grup için bu kez, İl Seçim Kurulu’na itirazda bulundu.

İl Seçim Kurulu tarafından verilen kararda, emniyet güçleri tarafından seçimin yapıldığı yerde bulunan kameraların, kayıt almadığına dair tutanak tutulmadığı gerekçesiyle seçimin iptaline karar verdi.

Kamuoyu vicdanını rahatsız eden konu: Seçimin yapılacağı yeri belirleyen yetkili organ İlçe Seçim Kurulu yetkilileridir. Güvenliği sağlayan emniyet güçleridir. Kameraların kapalı olduğunu, herhangi bir kayıt yapılmadığını tespit eden güvenlik güçleridir. Seçimin yapacağı yeri belirleyen, güvenliği sağlamak yada nasıl bir ortamda seçimin yapılmasına karar veren başkan adayları olmadığı halde, sırf kameraların kapalı olduğuna dair emniyet güçleri ve İlçe seçim Kurulu yetkilileri tarafından ‘Tutanak’ tutulmadığı gerekçesiyle seçimin iptal edilmesi, Van kamuoyu vicdanını çok rahatsız ettiği belirtildi.

Avukatların ortak görüşü, İl Seçim Kurulu tarafından verilen kararın, Yüksek Seçim Kurulu tarafından bozulma ihtimalinin çok yüksek olduğu söylendi. Aksi takdirde, Türkiye’de yapılan ve seçimleri kaybeden her aday bu kararı emsal göstererek, seçimlerin iptal edilmesine sebebiyet verecektir. Bu da ülke genelinde büyük bir kaosa yol açacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Araştırma yapıldığında Ankara başta olmak üzere Türkiye’de yapılan seçimlerin yüzde doksanının, ‘büyük salonlarda ve kameraların’ olduğu yerde yapıldığı görülecektir.

İlgili Haberler