Vali Varol, Gıdakent Projesi Kapsamında İncelemelerde Bulundu

06.10.2020 18:30

Ağrı-Vali Dr. Osman Varol, ‘Gıdakent Projesi’ kapsamında Ağrı'da et ve süt üretiminde ilgili sektörlerin tamamının kümelenmesini sağlamak amacıyla yapılması planlanan tesis için, Eleşkirt yol güzergahında bulunan Anakaya köyü ile Doğubayazıt yol güzergahında bulunan Yoncalık köyünde incelemelerde bulundu.

Vali Varol, Gıdakent Projesi Kapsamında İncelemelerde Bulundu

Ağrı-Vali Dr. Osman Varol, ‘Gıdakent Projesi’ kapsamında Ağrı’da et ve süt üretiminde ilgili sektörlerin tamamının kümelenmesini sağlamak amacıyla yapılması planlanan tesis için, Eleşkirt yol güzergahında bulunan Anakaya köyü ile Doğubayazıt yol güzergahında bulunan Yoncalık köyünde incelemelerde bulundu.

Hayvancılığın katma değerini, et ve süt ürünleri üreterek yükseltmeyi, böylece kent ekonomisini de canlandırmayı amaçlayan proje ile ilimizin hayvancılık sektöründeki potansiyeli ortaya çıkarılacak.

Ağrı’nın  tarım ve hayvancılık potansiyelinin değerlendirilmesi sonucunda üretilecek kırmızı et ve süt ürünlerinin markalaşması ve ticari faaliyetlerin arttırılmasını amaçlayan projeyle; il geneli mevcut hayvan popülasyonu ve cinsleri belirlenecek, cinslerin ıslahı ve ırk iyileştirilmesi sağlanacak, üreticilere eğitimler düzenlenerek hayvancılığın daha bilinçli ve profesyonel olarak yapılmasına olanak sağlanacaktır.

 

İlgili Haberler